Czym jest podbitka dachowa? Zastosowanie, elementy składowe i budowa w praktyce

Podczas wykończenia konstrukcji dachu niezbędne jest wykonanie tzw. podbitki dachowej. To element, który chroni więźbę, krokwie i wiązary przed uszkodzeniami wynikającymi z oddziaływania zewnętrznych czynników atmosferycznych. Z jakiego materiału możesz wykonać podbitkę na dach swojego domu?dachfot. Alexphot/shutterstock.com

Zobacz najciekawsze rozwiązania!

Przygotowanie podbitki dachowej na własną rękę jest możliwe, ale dość trudne. Aby prawidłowo wykonać montaż, musisz mieć niezbędne narzędzia dekarskie, wiedzę i umiejętności praktyczne. W przeciwnym razie stworzona podbitka dachowa nie będzie odpowiednio trwała i estetyczna – nawet jeśli postawisz na najlepsze materiały na rynku.

Drewno czy PCV – co wybrać na podbitkę dachową?

Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonania podbitki dachowej było drewno. Na ten moment masz dostęp do wielu innych surowców, które są nieco łatwiejsze w montażu i trwalsze. Podsufitki dachu z PCV to doskonała alternatywa dla drewna.

Wybierając takie systemy od sprawdzonego producenta, zyskujesz:
●    wieloletnią trwałość,
●    nienaganną estetykę dopasowaną do pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku,
●    prosty montaż,
●    możliwość dopasowania systemu podbitki praktycznie do każdej konstrukcji dachu.

Warto dodać, że podbitka dachowa z PCV pozwala na wygodniejsze przygotowanie oświetlenia zewnętrznego. Dodatkowo taki materiał łatwiej dopasować też do koloru elewacji, ogólnej bryły budynku oraz systemu orynnowania.

Dlaczego podsufitka jest niezbędnym elementem wykończenia dachu?

Wzniesienie konstrukcji dachu wraz z położeniem pełnego poszycia to wydatek na poziomie nawet ponad 100 tysięcy złotych, zależnie od powierzchni konstrukcji. Warto więc zadbać o to, aby dach był właściwie zabezpieczony. Głównie z powodu wysokich kosztów stworzenia konstrukcji, trzeba czym prędzej zamontować podbitkę dachową jako formę estetycznego zabezpieczenia.

Kilka czynników determinujących opłacalność inwestycji w podbitkę, np. z PCV to:
●    wysoki poziom estetyki wykończenia konstrukcji dachu,
●    ochrona elementów konstrukcyjnych przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników
      atmosferycznych,
●    ochrona przed zwierzętami, np. ptakami,
●    poprawa izolacji termicznej oraz wentylacji dachu.

Prawidłowo zamontowana podbitka dachowa to gwarancja, że wykonany dach zachowa swoją estetykę i trwałość na wiele lat, bez konieczności przeprowadzania remontu poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Drewnopodobna podbitka dachowa z PCV – czy to dobry wybór na nowoczesny dach?

Na ten moment prawdopodobnie najlepszym wyborem na wykonanie podbitki będzie materiał PCV. To surowiec, który gwarantuje wygodę montażu, odporność na zewnętrzne czynniki atmosferyczne oraz nie generuje konieczności przeprowadzania cyklicznych prac konserwacyjnych.

Drewnopodobne tworzywo sztuczne doskonale imituje naturalne drewno i pozwala
na estetyczne wykończenie pokrycia dachowego. Zamów materiał od sprawdzonego producenta i ciesz się perfekcyjnym dachem na swoim domu przez wiele lat!


art.sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: