Czym są ekologiczne środki czystości?

Zdecydowana większość osób bez chwili zastanowienia potrafi wymienić najpopularniejsze marki środków czystości. Płyny do WC, płyny do mycia naczyń, proszki do prania, mydła, środki dezynfekcyjne i wiele innych. Kiedy jednak dokładnie wczytamy się w ich etykiety, zauważymy, że nie są to produkty ekologiczne, a zamiast tego znajdują się na nich liczne ostrzeżenia o możliwości podrażnień skórnych i ryzyku zatrucia. Chcąc uniknąć takich sytuacji, a przy okazji mając na uwadze ochronę środowiska, warto sięgnąć po ekologiczne preparaty do mycia i czyszczenia.środki do czyszczeniaEkologiczne środki czystości. fot. Mixtum
Czego nie zawierają ekologiczne środki - producent wyjaśnia

Analizując składniki mainstreamowych produktów czyszczących, dostępnych w większości sklepów, znajdziemy w nich 3 najgroźniejsze produkty:
Fosforany - działają zmiękczająco na wodę, dlatego znajdziemy je w tabletkach do zmywarek, proszkach do prania i płynach do mycia naczyń. Przedostając się do środowiska i wód naturalnych, przyspieszają namnażanie się w nich organizmów biologicznych, prowadzących do zanieczyszczenia wód (np. zakwit glonów, sinic).
Fosfoniany - nieco bezpieczniejsza alternatywa dla fosforanów, której oddziaływanie na środowisko w dalszym ciągu nie zostało w pełni poznane.
EDTA - inaczej kwas wersenowy. Dodawany do środków czystości poprawia ich lepkość, konsystencję, utrwala zapach, mając przy tym działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Wysoka agresywność na organizmy biologiczne sprawia, że nie można go uznać za obojętny dla środowiska, po przedostaniu się do niego pod postacią nie w pełni oczyszczonej wody.

Wiedząc, jak dużym zagrożeniem dla ekosystemu są popularne środki czyszczące, warto wykazać się odpowiedzialnością i sięgać po te, które pozbawione są ww. składników. Możemy się o tym dowiedzieć, zerkając przy zakupie na etykietę produktu i szukając oznaczeń, informacji i certyfikatów. Innym zagrożeniem ze strony sklepowych środków czyszczących jest ich wpływ na zdrowie. Wdychanie żrących oparów, a nawet przypadkowy kontakt wrażliwej skóry z takim środkiem, może skutkować poważnymi powikłaniami — poparzeniami, reakcjami alergicznymi itp. Alternatywa dla nich są właśnie ekologiczne środki czyszczące.

Z czego składają się ekologiczne preparaty do mycia powierzchni?

Zwracając uwagę na to, aby kupowane przez nas środki były jak najbardziej skuteczne w walce z brudem, często zapominamy o ich wpływie na środowisko. Ten artykuł ma nam to uświadomić i przedstawić równie skuteczne, a przy tym bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie. Ekolologiczne środki do sprzątania przeznaczone do użytku prywatnego i komercyjnego, nie zawierają fosforanów, fosfonianów, EDTA i innych groźnych substancji. Ich głównym składnikiem są składniki powierzchniowo czynne, pochodzenia roślinnego. Sprawia to, że mogą one być bezpiecznie używane przez alergików, osoby z atopowym zapaleniem skóry, a po przedostaniu się do wód gruntowych. nie powodują ich zanieczyszczenia i nie są zagrożeniem dla ekosystemu.

Coraz więcej osób i firm sięga po ekologiczne środki czystości

Bogaty wybór ekologicznych środków czyszczących, na które składają się płyny dezynfekujące do toalet, płyny do mycia naczyń, blatów, szyb, prania, usuwania tłuszczu, kamienia, rdzy i wiele innych sprawia, że są one chętnie wybierane nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również firmy, zawodowo zajmujące się sprzątaniem. Korzystając z profesjonalnej, ekologicznej chemii do czyszczenia, podkreślają swoją odpowiedzialność społeczną, troszcząc się o wpływ swojej działalności na środowisko. To bardzo ważne dla ich klientów, którzy również mogą chcieć współpracować z firmami, podzielającymi ich idee i światopogląd.

Wpływ ceny na wybór środków czyszczących

Warto uprzedzić głosy osób twierdzących, że ekologiczne środki do mycia i sprzątania są droższe od tych, które można kupić w każdym sklepie. Czy różnice w cenach rzeczywiście są tak wielkie, jak może się im wydawać? Można to sprawdzić samemu, np. na stronie sklepu internetowego sprzedającego ekologiczne środki czystości jednego ze światowych liderów w tej branży. Produkty te są przeznaczone zarówno do użytku indywidualnego, jak i komercyjnego w przestrzeni publicznej, a także gastronomii (bezpieczne w przypadku kontaktu z żywnością). Jak łatwo sprawdzić, różnice w cenach nie są na tyle duże, aby czyniły środki ekologiczne trudno dostępnymi. Wręcz odwrotnie. Biorąc pod uwagę ich wysoką wydajność i stopień skondensowania, stanowią rozsądny wybór podyktowany odpowiedzialnością i ekonomią.

art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: