Coraz więcej mówi się o konieczności ochrony środowiska, więc nic dziwnego, że zainteresowanie ekologicznymi źródłami ogrzewania systematycznie rośnie. Tym samym wzrasta popularność gruntowych pomp ciepła, które stanowią efektywny i przyjazny środowisku sposób na ogrzewanie nie tylko wody, ale przede wszystkim całego domu.

Gruntowa pompa ciepła funkcjonuje na tej samej zasadzie, co pozostałe pompy ciepła. System składa się z dolnego źródła ciepła, które w tym wypadku stanowi grunt (ziemia). Kolejną składową jest właściwa pompa ciepła, czyli zespół urządzeń zbudowany z dwóch wymienników, kompresora oraz zaworu rozprężnego. Ostatnim elementem jest górne źródło ciepła, czyli instalacja grzewcza w budynku, która rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń. Działanie pomp ciepła opiera się na drugiej zasadzie termodynamiki, co oznacza, że wymiana ciepła następuje z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej.
Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje gruntowych pomp ciepła – z wymiennikiem pionowym i z wymiennikiem poziomym. Montaż pierwszego wariantu wymaga wykonania pionowych odwiertów, w których umieszczane są specjalne kolektory. Jest to opcja droższa, gdyż na tego rodzaju prace ziemne potrzeba stosownych pozwoleń oraz specjalistycznego sprzętu. Jednak z uwagi na to, że w niższych partiach gruntu temperatura nie spada poniżej zera, gruntowe pompy ciepła z wymiennikiem pionowym gwarantują większą efektywność.

fot. Rasulov/shutterstock.com
Zalety ogrzewania gruntową pompą ciepła
Największą zaletą tego rozwiązania jest jego ekologiczność, ponieważ opiera się na pozyskiwaniu naturalnego ciepła z gruntu. W czasie działania pompy nie zachodzą procesy spalania, które generują różne zanieczyszczenia powietrza.
Oprócz tego pompy ciepła gruntowe charakteryzują się dużą wydajnością. Co prawda wodne pompy ciepła również mają dużą efektywność, ale do ich budowy potrzebny jest zbiornik wodny położony w pobliżu budynku. Ogrzewanie z gruntową pompą można natomiast zainstalować właściwie wszędzie i, w przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, wykazuje ono wysoką sprawność także w zimie. Oznacza to, że pompy gruntowe mogą zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w całym budynku niezależnie od pory roku.
Ich kolejną zaletą jest całkowita bezobsługowość, ponieważ nie trzeba kupować opału, a temperaturę ustawia się na prostym w obsłudze panelu sterowania. Charakteryzują się one również niedużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co przekłada się na niskie koszty ogrzewania domu i wody. Warto wspomnieć, że w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną ten koszt w ciągu roku staje się minimalny.

fot. IfH/shutterstock.com
Gruntowe pompy ciepła to bardzo dobre rozwiązanie do ogrzewania domu, które dodatkowo pomaga chronić środowisko naturalne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź informacje o gruntowych pompach ciepła na https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/gruntowa-pompa-ciepla-na-czym-polega-jej-dzialanie/
art. sponsorowany