Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Inwestując w fotowoltaikę, trzeba odpowiednio dobrać jej moc do zapotrzebowania. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i jakość poszczególnych komponentów, jakie wchodzą w jej skład. Jeżeli chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas planowania instalacji, zapraszamy do lektury.instalacjafot. tongpatong/adobe stock

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Wbrew pozorom, przydomowa elektrownia słoneczna, to nie tylko moduły PV i kilka kabli, ale to zespół różnych, często zaawansowanych komponentów. Na taki system składają się więc:
•    panele fotowoltaiczne,
•    falownik,
•    kable, optymalizatory oraz złączki,
•    zabezpieczenia elektryczne,
•    konstrukcja podtrzymująca panele.

Charakterystyka paneli

Na rynku wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje paneli - monokrystaliczne i polikrystaliczne, różniące się technologią wykonania. Niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujesz, zawsze trzeba zwrócić uwagę na producenta, aby wybrać tego renomowanego i sprawdzonego. Oprócz tego, należy sprawdzić moc i sprawność poszczególnych modułów, a także gwarancję i certyfikaty. W zależności od tego, kto je wyprodukował, wartości te będą się różnić między sobą.

Wybór falownika

Falownik, nazywany także inwerterem, jest niezbędny do pracy całej instalacji. To on zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na zmienny, który trafia do gniazdka. W zależności od tego, czy instalacja ma mieć połączenie z siecią czy nie, potrzebny będzie falownik on-grid lub off-grid. Natomiast w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii oraz przyłączem do sieci, niezbędny jest inwerter hybrydowy. W tym wypadku również należy wziąć pod uwagę jego sprawność i producenta, ale także moc maksymalną odpowiednią dla danej instalacji.
instalacja
fot. anatoliy_gleb/ adobe stock
Kable i zabezpieczenia

Podobnie, jak w przypadku poprzednich komponentów, także i tutaj jakość okablowania, złączek, optymalizatorów i zabezpieczeń ma duże znaczenie. Jest to ważne, ponieważ będą narażone na różne i cały czas zmienne warunki atmosferyczne. Niższa jakość może spowodować awarię lub nawet konieczność wymiany np. paneli. Dodatkowo, niezwykle istotna jest także kompatybilność z pozostałymi elementami systemu, warto więc taki zakup przeanalizować i zaplanować.
Nie warto także oszczędzać i od razu zainwestować w optymalizatory do instalacji fotowoltaicznej. Te małe urządzenia mają za zadanie sterować tym, jak dany moduł produkuje prąd. Dzięki nim możesz zmniejszyć straty związane z zacienieniem. Pomogą także zwiększyć bezpieczeństwo instalacji. Skoro już mowa o bezpieczeństwie, to zakup m. in. ograniczników przepięć jest po prostu konieczny.

Konstrukcja i montaż

Rodzaj konstrukcji podtrzymującej panele fotowoltaiczne zależny od tego, czy będą one umieszczone na dachu czy na gruncie. W przypadku dachu, dużo zależy od pokrycia, ponieważ inne systemy montażowe są przewidziane dla blachy, a jeszcze inne dla dachówek. Natomiast instalacja naziemna może być nieruchoma lub też wyposażona w tracker. Niezależnie od jej rodzaju, musi być wytrzymała i zabezpieczona przed korozją oraz dopasowana do wielkości i ciężaru modułów PV.

Właściwe połączenie wszystkich komponentów, od paneli przez kable i optymalizatory fotowoltaiczne, aż po konstrukcję ma kluczowe znaczenie dla sprawności całej instalacji. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, nie warto więc oszczędzać na usłudze montażu. Wybór sprawdzonej, mającej dobre opinie i dającej gwarancję na swojej usługi firmy jest podstawą udanej inwestycji.

Podsumowując, komponenty instalacji PV muszą być wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów oraz powinny być ze sobą kompatybilne. Wszystkie te składowe wraz z właściwym montażem przekładają się na sprawność całego systemu przydomowej elektrowni słonecznej.

art.sponsorowany
Ocena (2.2) Oceń: