Niewykorzystany potencjał słońca
Ekologia.pl Dom i ogród Energia dla domu Niewykorzystany potencjał słońca

Niewykorzystany potencjał słońca

Fot. Velux
Fot. Velux

Corocznie na Ziemię dociera ze Słońca 1500 razy więcej energii niż zużywa się na całym świecie. Gdyby na każdym domu w Europie zainstalować jeden kolektor słoneczny pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO2 w takim samym stopniu jak zmniejszenie o 20 milionów liczby samochodów na europejskich drogach.

Energia słoneczna nawet w umiarkowanym klimacie, w dobrze zaprojektowanym domu może wystarczyć nie tylko do ogrzania ciepłej wody i domu, ale również do produkcji energii elektrycznej. Okna połaciowe umożliwiają ogrzanie pomieszczeń zimą, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, a kolektory słoneczne pokrywają 65 proc. zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i podgrzania wody użytkowej. Dzięki temu Budynek produkuje średniorocznie 60kWh/m2 energii, z czego blisko 10 kWh/m2 stanowi nadwyżkę.

Inwestorzy zwracają szczególną uwagę na parametry techniczne, które są coraz częściej porównywalne. Ważny jest również estetyczny i trwały sposób montażu kolektorów, a także możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej połaci dachu np. poprzez instalację w zestawie z oknami – mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska. Przy konfiguracji instalacji i obliczaniu wielkości zbiornika na wodę należy przemnożyć liczbę mieszkańców przez 50 litrów, bo tyle ciepłej wody zużywa średnio każdy z nas w ciągu jednego dnia. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie dachu względem słońca a także kąt jego nachylenia. Na każdą osobę w mieszkaniu powinno przypadać średnio 1,5 m2 powierzchni kolektora. Szacuje się, że koszt inwestycji zwróci się średnio po 6-8 latach, a to zależy od wcześniej stosowanego źródła ogrzewania, a także tego ile wody zużywamy. Warto pomyśleć o kolektorach już na etapie projektowania domu, ponieważ ewentualne przeróbki instalacji mogą być kosztowne – dodaje Sławomir Łyskawka.

Dzięki dotacjom okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz pierwszy uruchamia program wspierający wykorzystanie energii odnawialnych skierowany do inwestorów indywidualnych. W latach 2010-2014 będą oni mogli skorzystać z 300 milionów złotych przeznaczonych na dotacje, które pokryją 45 proc. kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Do dofinansowania będą się kwalifikowały koszty w wysokości 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu programowi kolektory słoneczne staną się powszechne w całej Polsce, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z tradycyjnych źródeł, a także ograniczyć emisję CO2 – mówi Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szacuje się, że do 2050 r. światowe zużycie energii elektrycznej wzrośnie o dwie trzecie. Tymczasem, całkowite zasoby paliw kopalnych są ograniczone – dotyczy to również energii jądrowej, której produkcja oparta jest na wykorzystaniu złóż uranu.

Słońce jest naszym największym, naturalnym źródłem energii, niewyczerpanym przez około 5 miliardów lat. Energia wypromieniowywana rocznie przez Słońce wielokrotnie przekracza całe ziemskie zasoby paliw – mówi profesor Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Średnio rocznie instalacje do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą zaspokoić około 60 proc. wymagań grzewczych – dodaje profesor Dorota Chwieduk.

Źródło: Velux

4.6/5 - (14 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments