Bezpieczne zabawki dla dzieci. Oznaczenia zabawek dla dzieci
Ekologia.pl Kobieta Dziecko Ekologiczne zabawki na Dzień Dziecka

Ekologiczne zabawki na Dzień Dziecka

Pajacyki, lalki, klocki, przytulanki, puzzle, pluszowe zwierzaki – koncerny zabawkarskie prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, by zdobyć serca naszych pociech. Asortyment zabawek jest ogromny, dlatego przy ich wyborze warto kierować się rozwagą. Jak nie dać się zwariować i wybrać zabawkę oryginalną, użyteczną, a przede wszystkim zdrową?

Zabawki ekologiczne są trwałe, i przyjazne dziecku. Wykonane z drewna lub naturalnych włókien, nie rozkładają się tyle, co plastik. Do wyboru mamy pociągi, koniki na biegunach, mebelki, kołyski, klocki z literkami – czyli tradycyjne zabawki wykonane z naturalnych materiałów. Z reguły są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Zabawki drewniane – najczęściej wykonane z organicznego drewna, ręcznie zdobionego przy użyciu nietoksycznych farb – są więc przyjazne nie tylko dla środowiska, ale i dla Twojego dziecka. Często też przy produkcji wykorzystywane są nie tylko ekologiczne materiały, ale i te pochodzące z recyklingu. Poza tym takie zabawki są wytrzymałe i mają szanse przetrwać dłużej, na użytek przyszłych pokoleń.

Szmacianki – czyli zabawki, które nadają się do całowania i przytulania, z reguły stają się przyjaciółmi dzieci na wiele lat. Ekologiczne zabawki wykonywane są z naturalnych, czystych materiałów, np. bawełny – bez żadnych nawozów, ulepszaczy, środków przyspieszających wzrost, poprawiających kolor. Efekt ? Mięciutkie, milutkie, cieplutkie powodują, że dzieci z chęcią będą się do nich przytulać.

Zabawki typu „zrób to sam” – kiedyś zabawki i lalki wykonywane były własnoręcznie, z materiałów dostępnych w domu – pacynki ze starych skarpet, gałganowe postaci, kasztanowe zoo, czy domek dla lalek z pudełka po telewizorze. Potrzeba jest matką wynalazku, czemu zatem nie powrócić do tradycji i nie zrobić czegoś razem z pociechą. Nie dość, że będzie to recykling w najczystszej postaci, to jeszcze miło spędzimy czas ze swoim dzieckiem.

Zabawki przede wszystkim powinny być bezpieczne – należy zwracać uwagę z czego zabawka jest zrobiona, ponieważ niektóre produkty mogą zawierać toksyczny ołów. Pierwiastek ten najczęściej spotykany jest w farbach, którymi pomalowano zabawkę, a także w elementach z tworzyw sztucznych. W przypadku połknięcia, ołów gromadzi się w krwinkach czerwonych, wątrobie, nerkach, płucach, mózgu, a z czasem również w mięśniach i kościach. W organizmie pozostanie przez wiele lat.

Jak powinny być oznakowane zabawki?

Jeżeli już zdecydujemy się na zakup ekologicznej zabawki, to zwróćmy uwagę na oznakowanie produktu. Oprócz walorów estetycznych i edukacyjnych każda rzecz przeznaczona dla malucha powinna spełniać ściśle określone normy, które świadczą o bezpieczeństwie.

Takich oznaczeń szukamy na zabawkach

Certyfikat CE

Zabawki sprzedawane na rynku europejskim muszą być oznaczone symbolem CE.  Nawet jeśli produkt posiada taki znak jakości, to i tak należy pozostać czujnym. Bowiem certyfikat ten umieszczają producenci, a nie instytucje kontrolujące jakość. Najlepiej poszukać na zabawkach oznaczeń Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny które mówią o tym, że produkty zostały przetestowane przez specjalistów potwierdzających ich bezpieczeństwo.

Certyfikat PEFC

Kupując zabawki z ekologicznym certyfikatem PEFC wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną. Wiesz, że Twoje zakupy nie przyczyniają się do niszczenia drzew i nie wspierają przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka.

Certyfikat FSC

Ekologiczne zabawki oznaczone FSC zostały zrobione a materiałów, które pochodzą z  lasów spełniających Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Dzięki systemowi oznakowania łatwiej odróżnić produkty (najczęściej drewniane), które powstały w ramach odpowiedzialnego leśnictwa.

Zabawki dla naszych pociech należy kupować odpowiedzialnie i świadomie. Wybierając się do sklepu miejmy na uwadze nie tylko ich wygląd i atrakcyjność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Wybierając atestowane zabawki, mamy gwarancję, że nie zaszkodzimy dziecku, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego.

Ekologia.pl
4.6/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Do wyzej wymienionych nalezy jeszcze dodac zabawki z tektury.

na przyklad firmy produkują przestrzenne kartonowe modele, ktore mozna w dowolny sposob malowac i dekorowac.

jak zapewnia producent: tektura w ok. 80 % jest z odzysku

Z Raportu Komisji Europejskiej o niebezpiecznych produktach konsumpcyjnych wynika, że zabawki były najczęściej zgłaszane jako produkty szkodliwe dla zdrowia. Na szczęscie teraz większość zabawek dostępnych na rynku jest dla dzieci bezpieczna. Warto jednak wiedzieć, gdzie mogą kryć się zagrożenia.