Jak przygotować domowy tonik z polnych kwiatów?
Ekologia.pl Kobieta Uroda Jak przygotować domowy tonik z polnych kwiatów?

Jak przygotować domowy tonik z polnych kwiatów?

pixabay.com
pixabay.com

Zioła sprawdzają się nie tylko jako źródło cennych suplementów diety czy zdrowych przypraw. Lawenda, wierzbówka, szałwia czy żywokost stanowią również świetny surowiec kosmetyczny, na bazie którego możemy samodzielnie sporządzić łagodne preparaty do codziennej pielęgnacji urody. Kiedy już poprawnie określimy typ swojej cery, wystarczy dobrać odpowiednie składniki roślinne i rozpocząć domową produkcję w 100% naturalnego toniku kwiatowego.
Wbrew pozorom, samodzielne przygotowanie kosmetyku do codziennej pielęgnacji cery nie jest skomplikowanym zadaniem. Letnią porą najlepiej sprawdzi się pachnący tonik własnej roboty, który oczyści twarz i wyrówna pH skóry. Autorka książki „Zioła. Dla smaku, zdrowia i urody” – Małgorzata Kaczmarczyk – radzi tak dobierać jego składniki, aby były jak najlepiej wykorzystywane przez naszą skórę. Aktywne związki zawarte w lawendzie, szałwii czy wierzbówce sprawdzą się przy cerze tłustej, zaś żywokost, ślaz czy koniczyna ukoją cerę suchą.

Polna kosmetyczka
Pierwszym etapem przygotowywania toniku DIY jest wykonanie bazy, do której potrzebne są samodzielnie zebrane kwiaty (np. róży, rumianku czy jabłoni). Przygotowanie bazy polega na rozdrobnieniu szklanki płatków i zalaniu ich na noc przegotowaną, niskozmineralizowaną wodą o temp. 25 stopni C. Następnie należy miksturę przefiltrować i zakwasić 200 ml kwiatowego maceratu kilkoma łyżkami soku z cytryny. Kosmetyk przelewamy do butelki i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Można go używać przez ok. tydzień – po tym czasie preparat traci świeżość.

Zalety naturalnej pielęgnacji
Sezon wiosenno-letni to najlepszy czas na przygotowywanie kwiatowych lub ziołowych kosmetyków własnej roboty. Samodzielnie wykonany tonik nie tylko poprawi kondycję naszej skóry, lecz także przyniesie sporo satysfakcji. Co więcej, przygotowując domowe kosmetyki, mamy 100% pewności, że użyte w procesie produkcji składniki są dobre jakościowo i w pełni naturalne.

Alicja Chrząszcz
Źródło: www.kobieta.interia.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments