Cytryna owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze cytryny

fir0002 | flagstaffotos.com.au [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons fir0002 | flagstaffotos.com.au [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Wiadomo, że nic tak nie orzeźwia w upalne dni jak woda z cytryną, nic tak nie rozgrzewa po zimowych spacerach jak herbata z jej dodatkiem. Cytryna skutecznie pomaga zwalczać przeziębienie, wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm z toksyn... Co więcej, skutecznie pomaga zwalczać komórki rakowe! Cytryna jest owocem na każdą porę roku i dla każdego. Witaminy i flawonoidy zawarte w tym żółtym owocu mają na prawdę niezwykłe właściwości. Jakie? Przeczytaj!


Cytryna prosto z Chin

Pochodzenie cytryny nie jest do końca znane, naukowcy uważają że pierwsze uprawy pochodzą z terenów Azji, a dokładniej z Assam (obecnie północne Indie), północnej Birmy i Chin. Przypuszcza się, że pierwsze uprawy sięgają 500 r. p.n.e. Badania genetyczne nad cytryną wykazują, że jest ona krzyżówką dwóch gatunków – limy (Citrus aurantifolia syn. C. latifolia) z cytronem (Citrus medica). Uważa się, że w Europie pojawiła się około I w. n. e. , na terenach starożytnego Rzymu. Nie były wtedy jednak powszechnie uprawiane. Około 700 roku naszej ery drzewko cytrynowe zostało sprowadzone na tereny Persji, Palestyny i Egiptu.

Pierwsze wzmianki w literaturze

Po raz pierwszy cytryna została wspomniana dopiero w X wieku n.e. w traktatach o rolnictwie spisanych przez arabskich uczonych! Była używana wówczas jako drzewko ozdobne w pierwszych islamskich ogrodach. Do XI stulecia cytryna rozpowszechniła się w świecie arabskim i w basenie Morza  Śródziemnego. Pierwsze znaczące uprawy pojawiły się w Europie w XV wieku w okolicach Genui, a do Ameryki nasionka dotarły za sprawą Krzysztofa Kolumba i hiszpańskich kolonizatorów. Jak wskazują źródła historyczne w 1587 roku cała Kuba pokryta była gajami cytrynowymi!


Lima, By Prosthetic Head [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Czy picie wody z cytryną odchudza?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy