Przepisy na domowe eko-spa | ekologia.pl
Ekologia.pl Kobieta Przepisy na domowe eko-spa

Przepisy na domowe eko-spa

Usługi spa to luksus, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Nie zawsze są one też warte swojej ceny. Podpowiadamy, jak w domowym zaciszu urządzić własne spa, wykorzystując proste, naturalne i niedrogie składniki. Może być z tym trochę pracy i sprzątania, ale efekty są zaskakujące. Znajdź więc chwilę i zafunduj sobie eko-spa we własnej łazience.

Sposoby na domowe eco-spa

W ramach domowego eko-spa warto zafundować sobie relaksującą kąpiel, fot. Vladdeep/envato
Spis treści

Najważniejszym składnikiem, którego będziesz potrzebować jest czas. Spa to z definicji zabieg odprężający, który wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale także umysł. Warto więc wygospodarować chociaż pół godziny, zaaplikować kuracje i zapomnieć na chwilę o świecie zewnętrznym. Element relaksu w domowym ekospa sprzyja lepszemu samopoczuciu i bardziej promiennemu wyglądowi.

Kąpiel

Nawet jeśli na co dzień prysznic jest szybszy, zdrowszy i bardziej ekologiczny, raz na jakiś czas warto urządzić sobie kąpiel. Dłuższy pobyt w ciepłej wodzie zmiękcza skórę, rozluźnia mięśnie, przynosi ulgę bolącym stawom, poprawia nastrój i pomaga zasnąć. Idealna kąpiel powinna mieć temperaturę od 37 do 42°C i nie miałaby trwać dłużej niż 15 minut.

Kąpiel owsiano-różana

Składniki:

  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 1 szklanka suszonych płatków róży

Przygotowanie:

Płatki owsiane i płatki róży zmiksuj razem. Połowę otrzymanej mieszanki wsyp do wanny w czasie nalewania wody. Drugą połowę zamknij w szczelnym pojemnik i pozostaw na później.

Taka kąpiel doskonale zwalcza podrażnienia skóry, łagodzi świąd i wysypki, a jednocześnie skutecznie nawilża.

 

Do kąpieli wykorzystaj suszone organiczne płatki róż

Do kąpieli wykorzystaj suszone organiczne płatki róż, fot. bhofack2/envato

Peeling do ciała

Zmiękczona kąpielą skóra jest idealnie przygotowana na zabieg złuszczania, który pozwoli pozbyć się martwych komórek, poprawi krążenie i koloryt i pomoże zredukować niedoskonałości. Dodatek olejku aromatycznego pozostawia piękną woń na skórze.

Peeling cukrowo-pomarańczowy

Składniki:

  • ½ szklanki oleju kokosowego
  • ½ szklanki cukru krystalicznego
  • 6 kropli olejku aromatycznego z pomarańczy

Przygotowanie:

Umieść olej i cukier w dużej misie i rozbijaj ręcznym mikserem, aż powstanie pasta. Dodaj olejek i wymieszaj.

Nakładaj peeling na wilgotne ciało pod prysznicem i delikatnie masuj. Zwróć szczególną uwagę na łokcie, pięty, kolana i pośladki. Po kilku minutach masażu spłucz dokładnie ciało.

 

Na bazie cukru i oleju kokosowego można przygotować naturalny peeling do ciała

Na bazie cukru i oleju kokosowego można przygotować naturalny peeling do ciała, fot. /envato

Kuracja do włosów

Słońce, mróz i wiatr, farbowanie i prostowanie, chlorowana woda w basenie, gumki elastyczne – wszystko to nadwątla strukturę włosów, sprzyja łamaniu i wysusza. Stosowane na co dzień, zwykle w pośpiechu, odżywki mogą nie być wystarczająco skuteczne, aby odżywić i zregenerować włosy. W ramach domowego eko-spa możesz jednak zafundować sobie cięższą maskę, która nawilży i wygładzi włosy, dodając im witalności.

Nawilżająca maska do włosów z jajkiem

Składniki:

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka oleju sezamowego
  • 1 awokado
  • 1 jajko
  • 1 łyżka miodu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki połącz w mikserze i dokładnie zmiksuj. Otrzymaną pastę wetrzyj szczodrze w mokre lub suche włosy i pozostaw na 15-60 minut. Następnie dokładnie spłucz szamponem.

 

Awokado

Awokado doskonale nadaje się na ekologicznych masek do włosów, fot. YuriArcursPeopleimages/envato

Maseczka na twarz

Aby optymalnie wykorzystać czas podczas leżenia w kąpieli, zaaplikuj na twarz maseczkę. Ciepło i wilgoć w łazience sprawiają, że pory się otwierają, a skóra łatwiej się oczyszcza i lepiej absorbuje cenne składniki odżywcze. Maseczkę warto dobierać do typu cery, aby przypadkiem nie wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Maseczka z cytryną do cery przetłuszczającej się

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • ½ łyżeczki soku z cytryny

Przygotowanie:

Wymieszaj miód z sokiem, a otrzymaną miksturę rozprowadź równomiernie po twarzy, omijając okolice oczu. Pozostaw na 15 minut i spłucz.

Dodatek cytryny ma działanie rozjaśniające i ściągające pory, a miód dodatkowo zwalcza lokalne stany zapalne.

Maseczka z ogórka do cery przesuszonej

Składniki:

  • ½ ogórka
  • 1 łyżki żelu z Aloe Vera

Przygotowanie:

Umytego ogórka pokrój w kawałki i wrzuć do blendera. Dodaj żel z aloesu i zmiksuj całość. Delikatnie wmasuj mieszankę w skórę twarzy i pozostaw na 30 minut, po czym zmyj letnią wodą.

Awokado z ogórkiem są też doskonałymi sprzymierzeńcami w walce z obrzękami na twarzy. Są przy tym na tyle łagodne, że możesz nanieść je również na okolice tuż pod oczami.

Maseczka z awokado do dojrzałej cery

Składniki:

  • 2 awokado
  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki niesłodzonego kakao

Przygotowanie:

Miąższ z awokado rozgnieć widelcem. Dodaj miód, kakao i wymieszaj. Wmasuj w twarz i pozostaw na 20 minut.

Kakao jest bardzo bogate w antyoksydanty i wspomaga procesy regeneracyjne w komórkach skóry. Awokado jest kopalnią cennych kwasów tłuszczowych, zaś miód wygładza i zmiękcza cerę.

Maseczka z aloesu i ogórka

Maseczka z aloesu i ogórka nawilża wysuszoną cerę, fot. wayhomestudioo/envato

Eko-spa dla stóp

Jedną z najbardziej zaniedbywanych części ciała są stopy – ukryte w butach przez większość roku. Dlatego właśnie w ramach domowego spa warto poświęcić im trochę czasu, dzięki czemu będą się nie tylko lepiej prezentować w klapkach lub sandałach, ale również zapewnią lepsze samopoczucie. Nawilżona skóra jest bowiem odporniejsza na otarcia, infekcje i pękanie.

Relaksująca kąpiel do stóp

Składniki:

  • ½ szklanki soli Epsom (siarczanu magnezu)
  • 3-6 kropli olejku aromatycznego z lawendy lub geranium
  • 1 łyżka oleju z jojoba lub oliwy z oliwek

Przygotowanie:

W misie z ciepłą wodą rozpuść sole Epsom. Olejek eteryczny rozprowadź w oleju bazowym (możesz w tym celu wykorzystać mały zakręcany słoiczek). Dolej olej do wody i mocz stopy przez ok. 10 minut.

W przypadku skłonności do grzybicy do kąpieli warto dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który doskonale zwalcza dermatofity, drożdżaki oraz pleśniowce.

 

Spa dla stóp

Do kąpieli stóp warto wykorzystać relaksujące i odkażające olejki aromatyczne, fot. cait00sith/envato

 

Bibliografia
  1. „Taking the Plunge: 5 Reasons Baths Are Good for You” Cleveland Clinic, https://health.clevelandclinic.org/reasons-to-take-a-bath, 16/9/2024;
  2. “DIY Spa Treatments You Can Make in 10 Minutes” Lily Diamond, https://www.eatingwell.com/article/290952/diy-spa-treatments-you-can-make-in-10-minutes/, 16/9/2024;
  3. “Homemade Spa Recipes” Amy Huntley, https://www.theidearoom.net/homemade-spa-recipes/, 16/9/2024;
  4. “12 DIY Beauty Recipes for At-Home Spa Day” Taylor Stephan, https://www.humnutrition.com/blog/diy-beauty-recipes/, 16/9/2024;
  5. “DIY foot soaks for dry skin, pain, relaxation, and more” Reema Patel, https://www.medicalnewstoday.com/articles/diy-foot-soak, 16/9/2024;
  6. “Troubled With Oily Skin? 4 DIY Face Masks That Can Help You Get Rid Of It” Sushmita Sharma, https://www.onlymyhealth.com/diy-face-masks-for-oily-skin-1679483369, 16/9/2024;
  7. “Homemade Face Masks for 6 Different Skin Conditions: Recipes, Benefits, How to Use” Valencia Higuera, https://www.healthline.com/health/homemade-face-masks, 16/9/2024;
5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments