sinice
Sinice —
prymitywne glony jednokomórkowe, często kształtu nitkowego, o zabarwieniu sino- lub oliwkowozielonym. Komórki ich nie zawierają ani zróżnicowanego jądra, ani chromatoforów. Zawierają barwniki fotosyntetyzujące. Rozmnażają się przez podział komórki. Gromada licząca ok. 2000 gatunków. Sinice należą do najstarszych roślin, istniejących od ponad 1000 milionów lat (istniały już w prekambrze). Występują na całej kuli ziemskiej, głównie w wodzie, w której tworzą galaretowate skupienia lub delikatne naloty. Pojawiają się okresowo w planktonie Morza Czerwonego, barwiąc jego wody na czerwono. Sinice tworzą również zakwity na powierzchni wód. Wchodzą także w skład porostów. Istnieją sinice wiążące wolny azot z powietrza. Niektóre gatunki służą jako pokarm dla ludzi i zwierząt w Azji Wschodniej.
„Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria) – gromada https://pl.wikipedia.org/wiki/Autotrofizm, dawniej uznawanych za https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9Bliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (https://pl.wikipedia.org/wiki/Prokarionty, królestwo https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie).”
za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sinice
* „Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria) – gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokatioty, królestwo bakterii).”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sinice
Sorry, nie usunęłam hiperłączy, wersja bardziej czytelna^