Czy łabędzie odlatują na zimę?
Mimo że należą do najcięższych ptaków latających w naszym kraju, kojarzą się z gracją. Częściej widzimy je na wodzie niż na niebie. Nic dziwnego, że wiele osób pyta, czy umieją latać… Dużo ludzi zadaje też jeszcze jedno pytanie – czy łabędzie odlatują na zimę? Wbrew pozorom – odpowiedź na to zagadnienie nie jest taka oczywista. Składa się na to bowiem szereg czynników. Jeśli i Ciebie interesują te wyjątkowe zwierzęta – zachęcamy już teraz do lektury.
Łabędź i jego gatunki
Ptak ten należy do rodziny kaczkowatych. Wymienia się nawet 6 jego gatunków. Występuje on szeroko w Europie i w Azji. Łabędzie najchętniej zasiedlają stojące zbiorniki z mocno porośniętymi brzegami. Można więc je spotkać m.in. na jeziorach, stawach, ale i na morskich wybrzeżach. Do czasów kolonizatorskich były charakterystyczne przede wszystkim dla Eurazji, ale podróżnicy zabrali je także na inne kontynenty, w tym do Ameryki Północnej czy Australii.
Jak wspomnieliśmy wyżej, ptaki te dzieli się na 6 różnych gatunków, w tym łabędzie:
- nieme,
- krzykliwe,
- czarnodziobe,
- trąbiące,
- czarne,
- czarnoszyje.
Niekiedy zalicza się do nich także koskoroby.
W Polsce powszechnie występują przede wszystkim przedstawiciele pierwszego gatunku. Nazywa się je także białymi i szarymi, co wynika z faktu, że przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, tj. przez około 3 lata życia, mają one popielaty puch.
Cechy charakterystyczne łabędzia niemego
Każdy, kto widział łabędzia na własne oczy, wie, że to duże zwierzę. Do tego jest dość ciężki. Jak wspomnieliśmy wyżej, powszechnie występujący w kraju gatunek, określany jako niemy, przez około 36 miesięcy pozostaje szary, aż w końcu zyskuje białe wybarwienie. Ptaki te należą do silnie opierzonych, przy czym 80% piór znajduje się na szyi przyjmującej kształt litery „S”.
Zwierzęta te poruszają się na czarnych nogach z czterema palcami połączonymi błoną pławną, na których wyraźnie widać drobną tarczkę rogową. U dorosłych przedstawicieli, duży, mocny pomarańczowy dziób ma narośl zwiększającą się w okresie godowym. Sam jego czubek jest czarny.
Ich ciała mają do 170 cm długości, a jedno skrzydło mierzy średnio 58 cm. Ich rozpiętość zwykle wynosi od 200 do 240 cm. Waga łabędzi zależy od gatunku oraz od płci. Samice zazwyczaj są lżejsze i ważą między 6–11 kg, a samce – 8 do 14 kg.
Typowe zachowania łabędzi
Ptaki te spędzają dużo czasu na wodzie, ale sprawnie poruszają się również w powietrzu. Jedynie na lądzie są nieco niezgrabne. Warto zauważyć, że w każdym z tych środowisk przyjmują nieco inną postawę. Przykładowo – esowaty kształt szyi jest dla nich charakterystyczny wtedy, gdy pływają. Z kolei przed odlotem rozpościerają mocno skrzydła, by zwiększyć swoją siłę nośną. Ponadto do wzniesienia się potrzebują wiatru lub długiego rozpędu.
W locie zachowują się podobnie jak gęsi. Wyciągają szyję do przodu i porozumiewają się ze sobą różnymi gwizdami, syknięciami etc. Są też terytorialne – potrafią zaciekle bronić swoich „włości”, a najbardziej – potomstwa.
Łabędź jako ptak częściowo wędrowny
Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czy ptaki te odlatują na zimę? Niekoniecznie. Zwierzęta te często zimują w Polsce, a ewentualne migracje do cieplejszych krajów są powodowane zazwyczaj znacznym obniżeniem temperatury lub brakiem pożywienia. Często też decyzja o pozostaniu u nas na zimę wynika z faktu, że… przyzwyczajają się one do dokarmiania przez ludzi. Dlatego należy pamiętać, że powinno się ono odbywać wyłącznie wtedy, gdy w Polsce zastaje je surowa zima. W innych przypadkach można poczynić więcej szkód niż pożytku.
Warto wiedzieć, że wielu przedstawicieli tej ptasiej rodziny odlatuje na zimę… do Polski! Przylatują tu z północnych krajów, gdyż tam wciąż występują surowsze warunki niż w naszym państwie. Co istotne – zimując u nas, spędzają czas głównie na spaniu i leżeniu, dlatego nie należy ich niepokoić. Widząc więc łabędzie przebywające na lodzie – warto dać im spokój i nie wzywać niepotrzebnie służb. Jedynie oznaki choroby powinny być sygnałem ostrzegawczym i skłonić do wezwania specjalistów.
Dowiedz się więcej o tych majestatycznych ptakach!
Wiedząc już, że łabędzie czasem odlatują na zimę, ale często zimują także w Polsce, warto dowiedzieć się więcej o tych ptakach. Dobrze na przykład sięgnąć po informacje dotyczące ich odżywiania, dzięki czemu – jeśli będziesz chciał im pomóc, podasz im właściwy pokarm. Informacje te znajdziesz m.in. na naszej stronie.
Czy łabędzie odlatują na zimę – pytania i odpowiedzi
Czy łabędzie są ptakami wędrownymi?
Niektóre gatunki łabędzi, jak łabędź niemy czy łabędź krzykliwy, są ptakami częściowo wędrownymi i mogą przemieszczać się w poszukiwaniu otwartych zbiorników wodnych na zimę.
Dokąd łabędzie odlatują na zimę?
Łabędzie, które odlatują, zwykle kierują się do cieplejszych obszarów, gdzie wody nie zamarzają, takich jak południowa Europa czy części Azji.
Czy wszystkie łabędzie migrują na zimę?
Nie wszystkie łabędzie migrują. Niektóre gatunki lub poszczególne osobniki mogą pozostać w swoich lęgowiskach, jeśli warunki zimowe są na tyle łagodne, że pozwalają na przetrwanie.
- Lev Baker; Where Do Swans Go in the Winter?; https://a-z-animals.com/blog/where-do-swans-go-in-the-winter/; data dostępu: 03-10-2023;
- Do Swans Migrate? (All You Need To Know); https://birdfact.com/articles/do-swans-migrate; data dostępu: 03-10-2023;