Czysta energia. Wodór jako źródło energii. Ekologiczna energia
Ekologia.pl Środowisko Alternatywne źródła energii: biomasa, wiatraki, energia geotermalna, kolektory słoneczne Czysta energia

Czysta energia

Obecnie w Polsce prawie 90% energii elektrycznej wytwarzamy z węgla kamiennego i brunatnego, a udział węgla w zapotrzebowaniu na całkowitą ilość energii wynosi 66%. Około 25 mln ton węgla zużywamy na wytworzenie ciepła i energii w małych ciepłowniach przemysłowych i do ogrzewania mieszkań. Efektem tego jest m.in. znaczna emisja zanieczyszczeń atmosfery. Węgiel pozostanie, oczywiście, jeszcze długo podstawowym surowcem dla przemysłowego wytwarzania energii, ale mali użytkownicy mogą szukać innych rozwiązań.

Transfer technologii

Strategia energetyczna Unii Europejskiej przewiduje stały wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zapotrzebowaniu na energię z obecnych 6% do 12% w 2010 r. Docelowo przewiduje się 20-procentowy udział tego rodzaju źródeł energii. Również rząd polski potwierdził niedawno swój cel zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej z 3,1% do 7,5% w 2010 i 14% w 2020 r. Duży udział w tych zamierzeniach stanowić będzie biomasa.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, będący od lat zapleczem badawczo-rozwojowym przemysłu przetwórstwa węgla, od dawna zajmuje się problematyką reakcji wysokotemperaturowych. Ostatnio skupiono się na reaktorach plazmowych wykorzystywanych w różnych dziedzinach, m.in. do termicznych procesów przekształceń substancji organicznych – pirolizy, zgazowania, spalania biomasy i odpadów.

Za główną naszą rolę uważamy transfer nowych technologii – mówi dyrektor Instytutu, dr inż. Marek Ściążko – badania podstawowe są znacznie ograniczone. Współpracujemy w tej mierze z placówkami PAN i instytutami uczelnianymi. Chcemy umiejętnie wiązać wiedzę z potrzebami rynku, spożytkować efektywnie różne technologie – współtworzymy je, szukamy funduszów i inwestorów. Rozwijamy współpracę międzynarodową. Służy temu m.in. Centrum Doskonałości, mające na celu integrację z Europejskim Obszarem Badawczym, ale również wprowadzanie nowych technik z państw UE do polskiego przemysłu.

Przedmiotem zainteresowania Centrum Doskonałości jest termochemiczna konwersja paliw stałych. Za tym określeniem kryją się przede wszystkim procesy spalania i zgazowania biomasy i odpadów w celu wytworzenia energii. Gdzieś po drodze potrzebne są metody oczyszczania i rozdzielania gazów. Połączenie w jeden ciąg reaktora do utylizacji odpadów, filtrów oczyszczających, turbiny gazowej i generatora pozwoli zbudować system energetyczny wystarczający do zasilania sporego domu mieszkalnego. Taki właśnie zestaw przygotowuje Instytut dla prywatnego inwestora.

Samowystarczalny dom

Szeroka współpraca jednostek krajowych i zagranicznych jest chyba największą szansą zastosowania osiągnięć badawczych w praktyce. IChPW bierze udział w 6 projektach 5. Programu Ramowego UE (mieści się tu zresztą Branżowy Punkt Kontaktowy). Ostatnio wraz z partnerami: polskim – POLUS Technologies International Ltd. i amerykańskim – STARTECH Environmental Corp. sporządzono projekt uruchomienia w Polsce zakładu unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych przy zastosowaniu techniki plazmowej. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, gwarantująca pełną neutralność dla środowiska. Rolą IChPW będzie system oczyszczania gazów poprocesowych i przygotowanie ich do energetycznego wykorzystania.

Technika plazmowa połączona z kompleksowym oczyszczaniem gazów i ich późniejszym wykorzystaniem energetycznym pozwoli uporać się z dotychczas nierozwiązanym w Polsce problemem odpadów zagrażających środowisku naturalnemu, a często wręcz zdrowiu i życiu ludzi. Niektóre odpady niebezpieczne, jak pestycydy, oleje zawierające PCB, zużyte katalizatory i absorbenty, przeterminowane lekarstwa, szlamy pogalwanizacyjne oraz bojowe środki chemiczne nie mogą być bowiem niszczone w klasycznych spalarniach śmieci. Kilka polskich organizacji komercyjnych podpisało już umowy wstępne na zakup technologii plazmowych.

Przyszłość dla wodoru

W tym samym składzie realizowany jest projekt produkcji wodoru z gazów przemysłowych otrzymanych przez zgazowanie węgla, odpadów lub biomasy. Produkcja i stosowanie wodoru jako źródła energii należy do priorytetów rozwojowych UE, jest podstawą rozwoju nowej gałęzi przemysłu – czystych technologii energetycznych. W perspektywie wodór będzie stosowany w ogniwach paliwowych, będących częścią dużych systemów energetycznych.

Transfer technologii jest szansą na wdrożenie w Polsce wysokozaawansowanych technologii, które następnie mogą być eksportowane do innych krajów europejskich. Już dziś technologie te mogą zostać wykorzystane do wydzielania wodoru z gazów przemysłowych, m.in. w zakładach koksowniczych, a w dalszej przyszłości do odzyskiwania wodoru z procesów zgazowania biomasy i odpadów. Również w tym projekcie rolą IChPW będzie oczyszczanie i przygotowanie gazów przemysłowych do procesów wydzielania wodoru.

Andrzej Klimek, Sprawy Nauki

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu powołany został w 1955 r. jako zaplecze badawczo-rozwojowe przemysłu przetwórstwa węgla i działa do dzisiaj w dużej części na potrzeby przemysłu karbochemicznego. Jest jedyną w Polsce jednostką specjalizującą się w kompleksowej ocenie jakości węgli koksujących. Ważną dziedziną badań są wysokoefektywne i ekologiczne systemy przetwarzania i wykorzystania węgla oraz biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. czystych technologii spalania, a także reaktory plazmowe i ich zastosowanie w różnych dziedzinach.

4.6/5 - (18 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments