Jeleń szlachetny - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę jeleń szlachetny ciekawostki

Jeleń europejski - byk na rykowisku. Fot. Kacper Kowalczyk Jeleń europejski - byk na rykowisku. Fot. Kacper Kowalczyk

Wrzesień to bardzo intensywny czas w świecie przyrody. Wiele zwierząt gromadzi wówczas zapasy na zimę, korzystając z dostępnych jeszcze owoców, kwiatów czy owadów lub ich larw. Każdy wtedy się ściga, by uszczknąć coś dla siebie. W świecie dużych oraz nieco mniejszych ssaków ostatni miesiąc lata, zarazem pierwszy jesieni, to okres prężenia muskułów. Chyba najbardziej znanym jest rykowisko jeleni szlachetnych – spektakularny i jednocześnie dramatyczny teatr, który przyciąga wielu!


Jestem jeleniem!

Chociaż powiedzenie „nie bądź jeleniem” ma raczej pejoratywny wydźwięk, to jeleń sam w sobie aż taki gapowaty nie jest, jakim go ukazuje nasza kultura. Jeleń szlachetny (Cervus elaphus) to jeden z największych ssaków zamieszkujący Polskę obok żubra, łosia czy niedźwiedzia brunatnego. Samce jelenia szlachetnego są z reguły większe od samic i nazywane bykami, natomiast płeć przeciwna w powszechnym języku to łania. Oba te terminy przeniknęły do codziennej polszczyzny z gwary myśliwskiej. Zatem w dalszej części będę posługiwał się naprzemiennie tymi określeniami.

Dorodne samce dorastają do 1,5 m w kłębie i ważą nawet 250 kg, chociaż według różnych szacunków byki żyjące w Polsce średnio osiągają masę między 120 a 160 kg. Upolowany rekordzista ważył niemal pół tony, a dokładnie 497 kg. Jednak takich osobników próżno szukać w naszych lasach. Łanie są lżejsze. Często nie przekraczają nawet 100 kg. Dymorfizm płciowy w przypadku jelenia jest wyraźnie zaznaczony, bowiem samce obnoszą się ze swoim dorodnym porożem, a poza tym ich sylwetka jest bardziej masywna w stosunku do samic. Ale o porożu jeszcze będzie. Sierść latem ma barwę rdzawobrązową a zimą szarobrązową. Do jej wymiany dochodzi dwa razy w roku. Podbrzusze oraz nogi mają ciemniejsze ubarwienie od reszty ciała, natomiast zad jest biały – inaczej bywa nazywany lustrem. Na terenie naszego kraju wyróżnia się cztery ekotypy jelenia szlachetnego. Co to takiego? Ekotyp to grupa organizmów w obrębie jednego gatunku, która posiada cechy charakterystyczne dla osobników występujących na danym terenie czy środowisku. Zatem w Polsce możemy spotkać jelenie mazurskie, pomorskie, wielkopolskie i największe czyli bieszczadzkie.


Łania, fot. Kacper Kowalczyk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy