Nowe gatunki w Amazonii. WWF: 441 nowe gatunków roślin i zwierząt
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Unikalne, ale zagrożone. W Amazonii odkryto setki nowych gatunków

Unikalne, ale zagrożone. W Amazonii odkryto setki nowych gatunków

co najmniej 441 nowych gatunków roślin i zwierząt odryli naukowcy w ciągu ostatnich czterech lat w tropikalnej Amazonii
co najmniej 441 nowych gatunków roślin i zwierząt odryli naukowcy w ciągu ostatnich czterech lat w tropikalnej Amazonii

Pirania wegetarianka, małpa, która mruczy jak kot czy ognista jaszczurka – co najmniej 441 nowe gatunki roślin i zwierząt odkryli naukowcy w ciągu ostatnich czterech lat (2010-2013) w tropikalnej Amazonii – poinformowała Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Wiele z tych odkryć to gatunki endemiczne, czyli występują tylko w tropikalnych lasach Amazonii, nigdzie indziej.

Podczas badań prowadzonych na terenie Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Kolumbii, Peru, czy Wenezueli natrafiono na nieznane dotychczas 258 gatunki roślin, 22 gatunki gadów, 84 gatunki ryb, 58 gatunki płazów, 18 gatunki ptaków i na jednego nowego ssaka. Nie wspominając o niezliczonych gatunkach owadów i innych bezkręgowców.

„Im częściej i bardziej intensywniej naukowcy szukają, tym więcej znajdują” – powiedział Damian Fleming, kierownik Programu WWF w Brazylii. „Przy odkrywaniu co najmniej dwóch nowych gatunków tygodniowo jest jasne, że Amazonia jest jednym z największych I najważniejszych centrów różnorodności biologicznej na świecie” – dodał.

Poniżej prezentujemy najciekawsze z odkryć.

Różowy storczyk (Sobralia imavieirae, Brazylia)

Wśród nowoodkrytych gatunków kwiatów znalazło się aż 45 storczyków, w tym ten piękny, różowy storczyk – Sobralia imavieirae.

Sobralia imavieirae, Andre Cardoso, źródło: WWF

Roślinożerna pirania (Tometes camunani, Brazylia)

Ten nowy gatunek piranii, która może mierzyć nawet 50 cm długości i ważyć 20 kilogramów, ściśle przestrzega diety wegańskiej. Słodkowodne piranie zamieszkują skaliste kaskady i żywią się zieleniną, która porasta skalne dno.

Tometes camunani, Tommaso Giarrizzo, źródło: WWF

Kolorowy wąż (Chironius challenger, Gujana, Wenezuela)

Odkryty w górach w Gujanie na wysokości 4922 stóp jaskrawo ubarwiony wąż Chironius challenger odziedziczył imię po profesorze Edwardzie Challenger, fikcyjnym bohaterze książki „The Lost World” Arthura C. Doyle’a.

Chironius challenger, Philippe Kok, źródło: WWF

Kwiat Męki Pańskiej (Passiflora longifilamentosa, Brazylia)

Ten nowy gatunek passiflory został odkryty w 2013 roku w brazylijskich lasach deszczowych, w stanie Para. W jej oryginalnie zbudowanych kwiatach dopatruje się symboliki Męki Pańskiej. Płatki kwiatowe przypominają koronę cierniową, pręciki dają wyobrażenie młotków do wbijania gwoździ, z kolei nitkowate frędzle kojarzą się z biczami. Stąd też łacińska nazwa rośliny passiflora (pasio – męka i flos – kwiat).

Passiflora longifilamentosa, Jo+úo Batista Fernandes da Silva, źródło: WWF


Nieśmiała jaszczurka (Gonatodes timidus , Gujana)

Ta niezwykła jaszczurka została odkryta w 2011 roku w Gujanie. Mimo charakterystycznego, wręcz krzykliwego ubarwienia, jaszczurka jest bardzo nieśmiała i ma w zwyczaju unikać kontaktu z ludźmi.

Gonatodes timidus, Philippe Kok, źródło: WWF

Zagubiona Żaba (Allobates amissibilis, Guyana)

Naukowcy nazwali żabę Allobates amissibilis, co z łaciny oznacza „która może być utracona”. Mimo, iż płaz ten został niedawno odkryty, to żaba jest na skraju wymarcia. Według naukowców głównym zagrożeniem jest turystyka, która coraz częściej dociera do Gujany, gdzie Allobates amissibilis ma swoje siedliska.

Allobates amissibilis, Philippe Kok, źródło: WWF


Mrucząca Małpa (Callicebus caquetensis, Kolumbia)

Ten nowy członek małpiej rodziny należy do boliwijskich szarych małp z gatunku titi, które żyją w dorzeczu Amazonki. Młode małpki mają bardzo nietypowe zachowania. „Kiedy czują się komfortowo, zaczynają mruczeć, jak koty” – powiedział odkrywca Thomas Defler.

Callicebus caquetensis_2, Thomas Defler, źródło: WWF

Jaszczurka (Cercosaura hypnoides – Colombia)

Ta piękna jaszczurka wykluła się z jaj zebranych przez naukowców w kolumbijskiej części Amazonii. Póki co, badaczom nie było dane zobaczyć Cercosaura hypnoides na wolności, co budzi obawy, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Cercosaura hypnoides, Tiffany M Doan, źródło: WWF

Unikalne, ale zagrożone

Wszystkie nowo odkryte gatunki mają jedną cechę wspólną – wiele z tych roślin i zwierząt to endemity, gatunki unikatowe, nigdzie indziej nie występujące naturalnie, poza tym niewielkim obszarem Amazonii. Niestety, te przyrodnicze perełki nie są należycie chronione – niekontrolowane wycinki lasów stawiają pod znakiem zapytania możliwość przeżycia tych gatunków.

Eksperci uważają Amazonię za jedno z najbogatszych przyrodniczo obszarów Ziemi. I choć wymaga ona wyjątkowej ochrony, to przez ostatnie 50 lat ludzie przyczynili się do zniszczenia co najmniej 17 proc. rosnących tam lasów równikowych – alarmują ekolodzy z WWF.

Ekologia.pl (JS)

Pełną listę gatunków można zobaczyć na stronie: worldwildlife.org

4.9/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

j, w Amazonii to jeszcze znajdzie się wiele nowego. Ale nie tylko tam – na świecie jest wiele miejsc, gdzie na bank odszukamy nowe gatunki – lasy tropikalne, Antarktyda, Grenlandia a nawet w miejscach gdzie w sumie niby wszystkie znamy..

Połowa gatunków zyjących na Ziemi żyje w tropikalnych lasach deszczowych, ze względu na słabe poznanie tych terenów żyje tam wiele nieodkrytych gatunków, gospodarka człowieka, wycinanie lasów, turystyka są dla nich zagrożeniem. Potrzebne jest utworzenie Parków Narodowych i rezerwatów przyrody, tam gdzie te gatunki żyją. W lasach równikowych każde drzewo to osobny ekosystem z innymi gatunkami epifitów: storczyków, mchów, paproci, lian, bromelii; bezkręgowców, drobnych kręgowców: płazów, ptaków, gadów, ssaków, roślin pasożytniczych i grzybów. Szkoda by było to zaprzepaścić. Storczyk i męczennica są przepiękne, zwierzęta z artykułu też są bardzo ładne:)

może byććććććććććććććććććććć

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!