Elektrownie wiatrowe - niesamowite turbiny wiatrowe na świecie

źródło: Hyperion Energyźródło: Hyperion Energy

Turbina wiatrowa – pierwsze skojarzenie – ascetyczny wiatrak wolno pracujący wśród zielonych pól. Świat turbin wiatrowych jest jednak znacznie bardziej różnorodny. Ciekawy, wręcz zaskakujący. Od konstrukcji przypominających Oko Surona z Władcy Pierścienia, po monstrualne nasiono klonu wirujące pośród morskich fal.Latająca turbina

Pomysł, aby turbinę wiatrową wnieść wysoko w powietrze, nie jest ani nowy ani specjalnie rewolucyjny. Są gotowe koncepcje, a nawet prototypy latających elektrowni wiatrowych na uwięzi. Zwykle oparte na idei sterowca. Okazuje się, jednak, że są rozwiązania znacznie prostsze, wręcz banalne. Okazuje się, że niewielkie "samolociki" na uwięzi znacznie lepiej wykorzystują energię wiatru.

Makani Power Airborne Wind Turbine był jednym z bardziej niekonwencjonalnych prototypów prezentowanych na ostatniej konwencji ARPA-E Energy Innovation Summit. Rozwiązanie jest już w fazie wdrażania do produkcji.

Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina raczej model samolotu niż generator prądu. Wiatr wznosi i napędza samolot latający na uwięzi. Zebrana z łopatek zainstalowanych na skrzydłach energia jest przekazywana do stacji naziemnej poprzez kabel sieciowy. Niektórzy z nas pamiętają popularną zabawkę dla dzieci z czasów późnego PRL-u, gdzie niewielki samolocik miał obrotowe skrzydła. Był to wyjątkowo sprawny i łatwy do puszczania latawiec. Idea Airborne jest bardzo podobna.

Rozwiązanie firmy Makani Power działa przy większych prędkościach wiatru. System jest najbardziej sprawny przy prędkości wiatru ok. 30 km/h, osiągając wtedy dwukrotnie wyższą wydajność niż klasyczne turbiny wiatrowe. Lekka konstrukcja dodatkowo redukuje koszty i pozwala na wzrost produkcji energii.

Firma na wdrożenie technologii otrzymała 5 milionów dolarów ze specjalnego funduszu Google.
źródło: www.dzienwiatru.eu


Pływające turbin wiatrowe

Szwedzi stworzyli nową koncepcję budowy morskich farm wiatrowych. Projekt firmy Hexicon nie tylko rozwiązuje problemy przypisane tradycyjnie do lokalizacji lądowych takie jak kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, siłą i kierunkiem wiatru, odległością od zabudowań. Wydaje się być też receptą na ograniczenia kosztów instalacji morskich.

Pomysł szwedzkiej firmy Hexicon opiera się na prostym założeniu. Skoro warunki wiatrowe są najlepsze na pełnym morzu, to należy budować jak najdalej od brzegu. Przy takim założeniu najlepiej sprawdzą się pływające farmy wiatrowe połączone w jeden spójny system.

Wizualizacja widoczna na fotografii przedstawia zespół 7 turbin wiatrowych zamocowanych na sześciokątnej ramie. W centrum platformy mieści się jednostka sterująca aparaturą znajdującą się na wodnej farmie wiatrowej. Hexicon zapewnia, że konstrukcja ich produkcji z powodzeniem wytrzyma nawet 60 lat przy minimalnej ilości jej konserwacji.

Sama wydajność turbin wiatrowych szacowana jest na około 40 megawatów. Przewidziano sytuację, w której konieczna byłaby wymiana wiatraków na inny typ podobnych urządzeń, dlatego platforma nie będzie "oporna" w czasie swojej pracy nawet na gruntowne zmiany w osprzęcie. Między innymi dlatego Hexicon chwali swoją nową koncepcję i nazywa ją wyjątkowo opłacalną, "jednorazową inwestycją" na długie lata.
źródło: www.dzienwiatru.eu


Turbiny wiatrowe jako integralna cześć drapaczy chmur

W południowo-wschodniej części Londynu stoi niezwykły ekologiczny wieżowiec. 148-metrowa Strata Tower zwana również "Brzytwą" lub "Wieżą Saurona" wyposażona jest w 3 turbiny wiatrowe, umieszczone na dachu, jako integralna część budynku.

Nie jest to pierwszy drapacz chmur posiadający turbiny wiatrowe, ale po raz pierwszy pokuszono się, by zainstalować je jako część fasady budynku. W ten sposób Strata Tower jest w stanie wygenerować aż 8 % energii, której ogółem potrzebuje.

Można się domyślać, że podobne rozwiązanie w niższym budynku nie miałoby sensu. Tymczasem Strata Tower góruje nad wszystkim wokół, co wzniosła ludzka ręka i na tej wysokości podmuchy sięgają 50 km/h, co z pewnością wystarczy, by prądotwórcze turbiny utrzymać w ruchu.

Niewątpliwie stanowiło to także wyzwanie w trakcie wznoszenia budowli, jak również podczas projektowania fundamentów kolosa. Turbiny wiatrowe, które mają rocznie produkować 50MWh energii, zostały wyposażone w 5 łopat, co powinno zmniejszyć hałas. Strata Tower spełnia także wyśrubowane wymogi ekologiczne, gdyż zastosowano w nim system naturalnej wentylacji, a także nie zainstalowano klimatyzacji.
źródło: www.dzienwiatru.eu
źródło: www.dzienwiatru.eu


Wieże wiatrowo-słoneczne

Wieże słoneczne to nowatorski sposób wykorzystania energii słonecznej do wytwarzania....wiatru i dalej energii elektrycznej.

Na obszarach o bardzo silnym całorocznym nasłonecznieniu możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej do wywoływania przepływu ogrzanego powietrza w specjalnie skonstruowanych wieżach. Kolektory słoneczne o dużych rozmiarach nagrzewają powietrze, które przepływa poprzez wysoką wieżę. Poruszające się powietrze wywołuje ruch turbin, turbiny napędzają generatory prądu. Pilotażowa instalacja działała w Hiszpanii w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zrealizowany projekt wykorzystuje słoneczne promieniowanie cieplne, padające na przezroczysty, szklany dach i podgrzewające przepływające pod nimi powietrze. Wznoszące się powietrze napędza turbiny umieszczone u podstawy wieży, powodując jednocześnie powstawanie podciśnienia, które zasysa chłodne powietrze u podstawy kolektora. Ciepłe powietrze ochładza się w kominie wieży i wydostaje na zewnątrz. Zasada działania równie prosta jak i skuteczna. Jedna wieża o odpowiednio dużej powierzchni szklanego dachu i wysokości komina jest w stanie wygenerować dzięki 32 turbinom nawet do 200 MW mocy. Pierwsza na świecie komercyjna Słoneczna Wieża o mocy 200 MW powstaje w Australii.

Najważniejszą przewagą tego typu elektrowni nad konwencjonalnymi elektrowniami jest całkowity brak emisji szkodliwych związków chemicznych czy gazów cieplarnianych. Szklany kolektor potrafi wykorzystać nie tylko skupione światło słoneczne ale także rozproszone, w przeciwieństwie do innych wielkoskalowych słonecznych elektrowni, wymagających skupionej wiązki światła. Jest to bardzo ważna zaleta szczególnie w krajach tropikalnych, w których niebo jest często zachmurzone. Kolektor gromadzi energię w naturalny sposób. Powierzchnia ziemi pod szklanym dachem absorbuje część energii promieniowania w czasie dnia i oddaje do kolektora w nocy. Tak utworzony magazyn ciepła sprawia, że słoneczne wieże mogą dostarczać energię nawet 24 godziny na dobę. Słoneczne wieże są tanie w produkcji, ponieważ materiały do ich budowy (beton i szkło) można pozyskać właściwie w każdym miejscu. Produktami ubocznymi takiej elektrowni są uprawy szklarniowe a także możliwość pozyskiwania wody ze skraplanej w wieży pary wodnej.
źródło: www.dzienwiatru.eu
źródło: www.dzienwiatru.eu


Turbina wiatrowa przyszłości?

Grupa entuzjastów twierdzi, że era klasycznych wiatraków towarzyszących nam od setek lat w niedalekiej przyszłości się skończy. Prezentacja możliwości nowatorskiego rozwiązania Aerogenerator X Vertical Axis pozwala spojrzeć z optymizmem na ich zapatrywania.

Obecnie największym problemem projektów turbin wiatrowych jest niestabilność wieży, która rośnie wraz z jej wysokością. Projekt Windpower omija ten problem ponieważ środek ciężkości konstrukcji znajduje się blisko podstawy turbiny.

Zasada działania turbiny jest analogiczna do... spadającego nasiona klonu. Łopatki turbiny wykonywać będę ruch spiralne praktyczne identyczne jak spadające z klonowych drzew "wiatraczki". Możliwości turbiny robią wrażenie. Będzie obracać się z prędkością 20 razy na minutę, generując w ten sposób 10 megawatów na godzinę. Według zamierzeń projektantów nowa turbina ma produkować trzy razy więcej energii od tradycyjnej turbiny o tym samym rozmiarze.

Pierwsza turbina nowej generacji ma być gotowa w 2014 roku. Według założeń projektu ma stanąć na morzu.
źródło: www.dzienwiatru.eu
źródło: www.dzienwiatru.eu


Przenośna turbina wiatrowa

Przenośna elektrownia wiatrowa, która podczas wyprawy w plener naładuje baterie naszego smartfona, oświetli namiot, a nawet pozwoli ugotować obiad - marzenie? Okazuje się, że niedługo może już to być rzeczywistość. Eolic jest mobilną, składaną, niewielka turbiną wiatrową.

Ten podręczny generator prądu elektrycznego z powodzeniem może być stosowany podczas długich plenerowych wypraw oraz w miejscach, gdzie trudno jest o jakiekolwiek źródło energii.

Projekt nowej turbiny stworzyli Marcos Madia, Sergio Ohashi i Juan Manuel Pantano. Instalacja sprzętu jest bardzo prosta i nie wymaga żadnego doświadczenia ze strony użytkownika. Poszczególne elementy konstrukcji po złożeniu przylegają do siebie bardzo ściśle, co zapewnia doskonałą mobilność. Dzięki temu nie zgubimy również żadnej potrzebnej części, która będzie nieodzowna w czasie pracy turbiny. Materiały, z których została stworzona Eolic to głównie aluminium i włókno węglowe, które zapewnia lekkość i wytrzymałość. Urządzenie ma moc 600 watów. Jego wysokość wynosi około 3 metrów, a rozpiętość łopatek maksymalnie 1,5 metra.

Informacje o tym ciekawym urządzeniu są podawane do informacji publicznej bardzo zdawkowo.. Szkoda, bo wiele osób potencjalnie może być zainteresowanych nowym generatorem, który mógłby służyć również to zastosowań przydomowych. Trudno powiedzieć, czy produkt trafi do sprzedaży, czy pozostanie tylko w fazie prototypu.
źródło: www.dzienwiatru.eu
źródło: www.dzienwiatru.eu
Ekologia.pl, źródła: www.dzienwiatru.eu, makanipower.com, altaerosenergies.com


Ocena (3.3) Oceń: