Elektrownie wiatrowe - niesamowite turbiny wiatrowe na świecie

źródło: www.dzienwiatru.eu
Turbina wiatrowa – pierwsze skojarzenie – ascetyczny wiatrak wolno pracujący wśród zielonych pól. Świat turbin wiatrowych jest jednak znacznie bardziej różnorodny. Ciekawy, wręcz zaskakujący. Od konstrukcji przypominających Oko Surona z Władcy Pierścienia, po monstrualne nasiono klonu wirujące pośród morskich fal.

Latająca turbina

Pomysł, aby turbinę wiatrową wnieść wysoko w powietrze, nie jest ani nowy ani specjalnie rewolucyjny. Są gotowe koncepcje, a nawet prototypy latających elektrowni wiatrowych na uwięzi. Zwykle oparte na idei sterowca. Okazuje się, jednak, że są rozwiązania znacznie prostsze, wręcz banalne. Okazuje się, że niewielkie "samolociki" na uwięzi znacznie lepiej wykorzystują energię wiatru.

Makani Power Airborne Wind Turbine był jednym z bardziej niekonwencjonalnych prototypów prezentowanych na ostatniej konwencji ARPA-E Energy Innovation Summit. Rozwiązanie jest już w fazie wdrażania do produkcji.

Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina raczej model samolotu niż generator prądu. Wiatr wznosi i napędza samolot latający na uwięzi. Zebrana z łopatek zainstalowanych na skrzydłach energia jest przekazywana do stacji naziemnej poprzez kabel sieciowy. Niektórzy z nas pamiętają popularną zabawkę dla dzieci z czasów późnego PRL-u, gdzie niewielki samolocik miał obrotowe skrzydła. Był to wyjątkowo sprawny i łatwy do puszczania latawiec. Idea Airborne jest bardzo podobna.

Rozwiązanie firmy Makani Power działa przy większych prędkościach wiatru. System jest najbardziej sprawny przy prędkości wiatru ok. 30 km/h, osiągając wtedy dwukrotnie wyższą wydajność niż klasyczne turbiny wiatrowe. Lekka konstrukcja dodatkowo redukuje koszty i pozwala na wzrost produkcji energii.

Firma na wdrożenie technologii otrzymała 5 milionów dolarów ze specjalnego funduszu Google.


Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy