Opony z mniszka lekarskiego?

Współczesne samochody są coraz bardziej ekologiczne. Producenci aut redukują zużycie paliwa czy emisję gazów cieplarnianych. W wyścigu tym biorą również udział producenci opon, wprowadzając na rynek przyjazne środowisku ogumienie. Doskonałym przykładem innowacyjnej technologii jest produkcja opon z mniszka lekarskiego.Opona z mniszka lekarskiego została opracowana przez ekspertów z firmy Continental. Popularny mlecz ma zastąpić kauczuk, który jest najważniejszym składnikiem opony.

Obecnie kauczuk pozyskiwany jest głównie kauczukowców uprawianych w tzw. „pasie kauczukowym” wokół równika. Zapotrzebowanie na samochody i opony stale rośnie, będzie zatem wzrastało również zapotrzebowanie na kauczuk. By zaspokoić popyt w Azji, Afryce i Ameryce Południowej powstają ogromne monokultury zastępujące las pierwotny.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Continental powołał start-up techniczny z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera; IBMES, który prowadzi badania nad uzyskaniem kauczuku naturalnego z korzeni mniszka.

Mniszek, oprócz kauczukowca i gwajuli srebrzystej, jest jedyną rośliną wytwarzającą wysokiej jakości kauczuk naturalny.

Zalety? Przynajmniej kilka. Kauczuk z mniszka pod względem chemicznym jest identyczny z produktem kauczukowca, dlatego jest równie wytrzymały. Poza tym uprawa mniszka jest mało wymagająca i będzie możliwa na glebach uważanych dotąd za nieużytki. Co więcej technologia pozwoli na produkcję kauczuku „tuż za rogiem” – w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Dzięki temu koszty związane z transportem surowca i emisją zanieczyszczeń będą znacznie niższe.

Czy opony z mniszka lekarskiego to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego? To się dopiero okaże. Pierwsze opony Continental z gumy uzyskanej z korzeni mniszka lekarskiego będą poddawane testom na publicznych drogach w ciągu najbliższych lat.
Fot. z lewej: kauczuk może być pozyskiwany z soku mniszka lekarskiego (By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons). Fot. z prawej: pozyskiwanie lateksu z naciętego pnia kauczukowca. By Irvin calicut (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy