Drony dla amatorów, czyli do czego właściwie mogą się przydać?
Ekologia.pl Trendy Eko technologie Drony dla amatorów, czyli do czego właściwie mogą się przydać?

Drony dla amatorów, czyli do czego właściwie mogą się przydać?

Latające po niebie drony to widok, do którego już przywykliśmy. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Drony mogą pomagać w budownictwie, geodezji, energetyce, w rolnictwie czy w transporcie. W wielu sytuacjach maszyna może zastąpić człowieka, gdy ten musiałby wykonywać niebezpieczną pracę na wysokości. Bezzałogowe statki mogą zbierać wiele informacji – pomagać w pomiarach czystości powietrza, sprawdzać jakość sieci energetycznej, dokonywać oprysków, pomagać w wykonani dokumentacji technicznej czy map terenów, dostarczać leki i inne potrzebne rzeczy w trudno dostępne miejsca.

dron

fot. Freepik.com
Drony wykorzystywane są także w branży reklamowej i branży ślubnej – wyjątkowe ujęcia z góry z szerokiej perspektywy to coś, co jeszcze niedawno pozostawało w sferze marzeń, a dziś staje się już standardem.

Technologie, o których wspominamy, to domena najnowocześniejszych, wyspecjalizowanych urządzeń o ogromnej wartości. A do czego przyda się zwyczajny dron kupiony w sklepie?


Co potrafią drony dla amatorów?

Z pewnością tego typu urządzenia, dostępne za niewielkie dla większości konsumentów pieniądze, to coś więcej niż tylko modny gadżet, niemniej jednak trzeba się liczyć z ich ograniczeniami. W porównaniu do dronów profesjonalnych modele dla amatorów mają mniejszy zasięg, bardziej delikatną konstrukcję oraz krótki czas pracy – zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Ich główna zaleta to możliwość wykonywania zdjęć oraz nagrań video. Nowoczesne drony są całkowicie kompatybilne ze smartfonami. Dzięki temu, ściągając odpowiednią aplikację, możemy sterować za pomocą telefonu, a także mieć podgląd obrazu rejestrowanego przez dron. Samo sterowanie też staje się łatwe, gdy mamy funkcje automatycznego lądowania czy powrotu do bazy. Możliwość wykonywania niezwykłych ujęć z wysokości kilkudziesięciu metrów sprawia wiele radości i z czasem z pasji może przerodzić się w dochodowe zajęcie. Gdy tylko nauczymy się nagrywać z góry, można zainwestować w lepszy model drona, zrobić odpowiednie licencje i czerpać zyski z udostępniania swoich nagrań – chociażby na tematycznym kanale w serwisie YouTube.

Jednak nie wszystkie drony to modele z wbudowanymi kamerami. Wiele dronów przeznaczonych jest bardziej do zabawy. Można czerpać wielką radość z wykonywania rozmaitych akrobacji w powietrzu. Niektóre urządzenia umożliwiają też stoczenie powietrznej bitwy, jeśli dysponują wiązkami światła, imitującymi wystrzały lasera. Niektóre drony mogą sprawdzić się nie tylko w powietrzu. Istnieją modele, które da się przerobić także na pojazd wyścigowy na kołach lub pływająca motorówkę!

Czy warto kupić drona?

Popularność dronów to coś więcej niż chwilowa moda. Od lat ta technologia się rozwija, a liczba użytkowników – rośnie. Doczekaliśmy się nawet wielu przepisów prawnych wskazujących dokładnie rolę tych maszyn w przestrzeni powietrznej, a także określających prawa i obowiązki operatorów. Wiele osób doceniło już rozmaite korzyści i dołączyło do grona miłośników tej technologii.

A ile właściwie kosztuje dron? Przykładowo: MediaMarkt oferuje około 30 różnych modeli. Najtańsze kupimy za mniej niż 200 zł, natomiast modele z wyższej półki mogą kosztować pond 10 000 zł. Na początek oczywiście najlepiej sięgnąć po podstawowy model i wraz ze zdobywaniem doświadczenia i umiejętności stopniowo sięgać po coraz lepszy sprzęt.

Sprawdź ofertę dronów na MediaMarkt.pl.

art. sponsorowany

4.7/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!