Auta na prąd bardziej trują niż samochody spalinowe

Fot. Håkan Dahlström[CC BY 2.0 ], Flickr.comFot. Håkan Dahlström[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Panuje powszechne przekonanie, że auto elektryczne jest najlepszym przyszłościowym rozwiązaniem dla problemów zanieczyszczenia powietrza. Czy aby na pewno? Auta elektryczne są bardziej szkodliwe dla środowiska niż pojazdy napędzane benzyną ‒ takie wnioski płynął z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „The American Economic Review”Ekologiczny samochód to taki, który nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, a jego produkcja oparta jest na naturalnych źródłach energii. Na razie samochody elektryczne nie spełniają tych warunków. Czego dowodem są najnowsze amerykańskie badania.

Stephen Holland z Uniwersytetu Karoliny Północnej wraz z zespołem naukowców zbadał rozkład zanieczyszczeń powietrza pochodzących z samochodów w zależności od regionu USA. Zespół badaczy odkrył ciekawą zależność. Na przykład, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie znaczna ilość energii elektrycznej pochodzi z czystych źródeł energii, pojazdy elektryczne wytwarzają mniej zanieczyszczeń powietrza niż samochody benzynowe. Ale na środkowym wschodzie sytuacja jest odwrotna ‒ auta na prąd bardziej trują niż samochody spalinowe. Powód? Energia elektryczna służąca do zasilania aut na prąd pochodzi głównie z elektrowni opalanych węglem.

Jak to ma się do Polski? Należy pamiętać skąd pochodzi energia elektryczna w Polsce. Głównym źródłem jest węgiel kamienny – 90 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni opalanych „czarnym złotem”. Oznacza to, że większa ilość samochodów na prąd przyczyniałaby się do zwiększonej emisji zanieczyszczeń do powietrza, ale i z większą ilością odpadów (problem z utylizacją baterii).

Dlatego na ekologiczno-elektryczną rewolucję musimy jeszcze trochę poczekać. Proces opanowywania rynku przez samochody o napędzie elektrycznym dopiero się rozpoczyna i na razie nie ma mowy o wyparciu przez nie aut spalinowych.
Moim zdaniem
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy