Auta na prąd bardziej trują niż samochody spalinowe

Panuje powszechne przekonanie, że auto elektryczne jest najlepszym przyszłościowym rozwiązaniem dla problemów zanieczyszczenia powietrza. Czy aby na pewno? Auta elektryczne są bardziej szkodliwe dla środowiska niż pojazdy napędzane benzyną ‒ takie wnioski płynął z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „The American Economic Review”


Ekologiczny samochód to taki, który nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, a jego produkcja oparta jest na naturalnych źródłach energii. Na razie samochody elektryczne nie spełniają tych warunków. Czego dowodem są najnowsze amerykańskie badania.

Stephen Holland z Uniwersytetu Karoliny Północnej wraz z zespołem naukowców zbadał rozkład zanieczyszczeń powietrza pochodzących z samochodów w zależności od regionu USA. Zespół badaczy odkrył ciekawą zależność. Na przykład, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie znaczna ilość energii elektrycznej pochodzi z czystych źródeł energii, pojazdy elektryczne wytwarzają mniej zanieczyszczeń powietrza niż samochody benzynowe. Ale na środkowym wschodzie sytuacja jest odwrotna ‒ auta na prąd bardziej trują niż samochody spalinowe. Powód? Energia elektryczna służąca do zasilania aut na prąd pochodzi głównie z elektrowni opalanych węglem.

Jak to ma się do Polski? Należy pamiętać skąd pochodzi energia elektryczna w Polsce. Głównym źródłem jest węgiel kamienny – 90 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni opalanych „czarnym złotem”. Oznacza to, że większa ilość samochodów na prąd przyczyniałaby się do zwiększonej emisji zanieczyszczeń do powietrza, ale i z większą ilością odpadów (problem z utylizacją baterii).

Dlatego na ekologiczno-elektryczną rewolucję musimy jeszcze trochę poczekać. Proces opanowywania rynku przez samochody o napędzie elektrycznym dopiero się rozpoczyna i na razie nie ma mowy o wyparciu przez nie aut spalinowych.
Moim zdaniem
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy