Jak działają żarówki ledowe? W czym są lepsze od tradycyjnych?

Są energooszczędne, ekologiczne i występują w wielu wariantach. Żarówki ledowe stały się już standardem w większości polskich domów. Dlaczego wyparły tradycyjne źródła światła i na jakiej zasadzie działają? Odpowiadamy!żarówkifot. vitranc/iStock
Odrobina historii

Akronim LED pochodzi z języka angielskiego i wolnym tłumaczeniu oznacza „diodę wydzielającą światło” (Light-Emitting Diode). Pierwsza żarówka LED powstała niemal sto lat temu, jednak nie od razu zrewolucjonizowała rynek oświetleniowy. Jej pierwotna wersja występowała tylko w kolorze czerwonym i była używana wyłącznie w przypadku drogich sprzętów laboratoryjnych i elektrycznych. Wyróżniała się wówczas stosunkowo niską mocą. Dopiero kilka dekad później znalazła szersze zastosowanie jako źródło oświetlenia pomieszczeń.

Wraz z rozwojem technologii, producenci zaczęli oferować klientom diody w innych kolorach i o większej mocy. Tym sposobem na początku XXI wieku stały się one już na tyle popularne, że zaczęły z powodzeniem wypierać klasyczne żarówki i halogeny.

Jak działa oświetlenie LED?

Żarówki ledowe działają na zasadzie zjawiska elektroluminescencji. Jest to proces, w którym elektrony przepływające przez półprzewodnik emitują fotony, czyli cząstki światła. Jest to możliwie dzięki obecności czipa półprzewodnikowego zbudowanego m.in. z krzemu.

Diody składają się wyłącznie z części elektronicznych, a zatem nie posiadają żarnika. Dzięki temu lampki nie nagrzewają się podczas pracy i nie marnują energii na wytwarzanie ciepła. Jednak w obudowie żarówki znajdują się jeszcze inne komponenty. Są to:
•    luminofory – czyli substancje chemiczne lub materiały, które są używane do konwertowania światła
     emitowanego przez diody na światło białe. Obecnie coraz częściej zamiast luminoforów używa
     się diod RGB, które pozwalają na wytworzenie światła w dowolnym kolorze;
•    chipy Wi-Fi – można je spotkać w nowoczesnych produktach, które są sterowane za pomocą
     pilota lub aplikacji;
•    Elektroniczny układ zasilający umiejscowiony w trzonku.
zarówki
fot. DKsamco/iStock
Zalety oświetlenia LED

Diody LED z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Skąd bierze się ich popularność?

Oszczędność energii
Diody LED zużywają nawet od 80 do 90% mniej energii niż klasyczne żarówki. Są co prawda droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników, jednak ta różnica szybko się zwraca przy codziennym użytkowaniu.

Brak nagrzewania
Tradycyjne żarówki i halogeny nagrzewają się do naprawdę wysokich temperatur. Dotknięcie działającej jarzeniówki może więc skutkować bolesnym oparzeniem. Klasyczne źródła oświetlenia mogą również prowadzić do pożarów i powstania ciemnych plam na ścianie lub suficie. Taśmy i diody LED mają w obudowie specjalne radiatory, które chłodzą urządzenie. Dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla użytkownika.

Długa żywotność
Oświetlenie LED może działać od 15000 do 50000 godzin. Zwykła żarówka jest w stanie świecić 1000 godzin, natomiast halogenowa – 2000 godzin.

Ekologia
Dzięki długiej żywotności i niewielkiemu zużyciu prądu, lampki LED nie są tak toksyczne dla środowiska jak tradycyjne źródła światła. Ponadto nie zawierają rtęci i substancji toksycznych oraz nie emitują szkodliwego promieniowania UV.

Regulowana jasność
Wiele żarówek ma opcję regulacji jasności i koloru światła. Powyższa funkcja sprawia, że użytkownik może dostosować produkt do własnych preferencji i potrzeb.

Różnorodność
LED-y można dopasować do każdego rodzaju lampy. Do wyboru są produkty z wszystkimi dostępnymi na rynku gwintami, a żarówki występują w różnych kształtach. Wśród nich są np. klasyczne bańki, świeczki, reflektory i wiele innych. Produkt może emitować różne barwy światła, od ciepłej, po neutralną, aż do zimnej.
zarówki
fot. AndreyPopov/iStock
Dlaczego LED-y?

Diody LED przewyższają tradycyjne oświetlenie pod wieloma względami. Przede wszystkim ich użytkowanie jest bardziej ekonomiczne. Charakteryzują się też długą żywotnością i niskim poborem prądu. Bardzo ważną zaletą jest również ich różnorodność pod względem kształtów i barwy emitowanego światła. To nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w każdym domu.

art.sponsorowany
Ocena (4.4) Oceń: