Jaki filtr odwróconej osmozy do domu wybrać?

Filtry odwróconej osmozy to doskonały wybór dla wszystkich, którym zależy na tym, by jakość spożywanej przez nich wody była na najwyższym poziomie. Są to specjalne urządzenia służące do oczyszczania wody. Mają one dedykowane membrany, które gwarantują niezwykle wysoką efektywność całego procesu filtrowania. Ich zadaniem jest zatrzymywania cząsteczek mniejszych niż 0,0001 mikrona.filtr do wodyFiltr do wody SRT Hydro.fot. materiały SR Tech.

Jaki filtr odwróconej osmozy do domu wybrać? Jak dokładnie działają te urządzenia? Szereg przydatnych informacji przedstawiamy w poniższym poradniku.

Filtr odwróconej osmozy - co to takiego?


Liczba korzyści wynikających z filtrowania wody pochodzącej z kranu jest ogromna, z czego zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. W gronie najefektywniejszych rozwiązań na oczyszczanie wody wymienia się przede wszystkim filtry z odwróconą osmozą. Działają one zupełnie inaczej niż standardowe filtry bazujące na węglu. Stosowanie takich filtrów powoduje również, że drobinki nie pozostają w cieczy.
filtr do wody
fot. materiały SR Tech.
Zgodnie z nazwą, w tej kategorii filtrów najważniejsza jest odwrócona osmoza (ang. „reverse osmosis” – odwrócona osmoza, RO). Proces ten polega na przepuszczaniu wody pod wysokim ciśnieniem przez specjalną membranę półprzepuszczalną. Membrana ta ma za zadanie zatrzymywać wszelkie pojawiające się zabrudzenia i zanieczyszczenia, np. bakterie, wirusy, toksyczne związki organiczne czy sole mineralne. W cieczy, którą przepuszcza się przez odwróconą osmozę, liczba zanieczyszczeń i szkodliwych substancji może zostać zmniejszona nawet o... 99 procent. Dzięki temu każdy, kto decyduje się na zakup takiego filtra, może skutecznie oczyścić nawet wyjątkowo mocno zanieczyszczoną wodę w taki sposób, by bez problemu nadawała się ona do spożycia.

Filtr do wody bez montażu


Filtry odwróconej osmozy często wymagają skomplikowanego montażu i podłączenia do instalacji hydraulicznej, ale są też rozwiązania takie jak SRT Hydro - jest to system filtracyjny nowej generacji, który nie wymaga montażu i pozwala na odzysk części minerałów. Więcej informacji o SRT Hydro znajdziemy na stronie www.srtech.pl

Warto wskazać, że filtry z odwróconą osmozą są świetnym rozwiązaniem nie tylko w warunkach domowych w celu oczyszczania wody do wypicia, ale również podczas przygotowania wody do stworzenia akwarium. Jeśli zadbamy o to, by ryby miały zapewnioną wodę najwyższej jakości, będą prawidłowo się rozwijać. Oprócz tego, filtry do wody tego rodzaju wykorzystuje się też na szeroką skalę w rolnictwie i przemyśle.
filtr do wody
Filtr odwróconej osmozy SRT Hydro. fot. materiały SR Tech.

Działanie filtra odwróconej osmozy w praktyce


Jak dokładnie przebiega procedura filtrowania wody z wykorzystaniem filtra RO? Początek procesu  odwróconej osmozy zaczyna się od razu, gdy wlejemy wodę do filtra. Następnie jest ona poddawana działaniu bardzo wysokiego ciśnienia. To ciśnienie jest bardzo potrzebne, aby woda mogła być przeprowadzona przez membranę półprzepuszczalną. Membrana wyróżnia się taką budową, która gwarantuje, że woda może przenikać przez mikroskopijne oczka. Po przeprowadzeniu cieczy przez membranę jest ona transportowana do zbiornika, który jest zlokalizowany na dole całej konstrukcji.
Zanieczyszczenia, które zatrzymała membrana, zostają wypłukane oraz są odprowadzane przez rurę odpływową. Wszystko to powoduje, że finalnie jakość wody po przefiltrowaniu jest doskonała, dlatego bez przeszkód można ją od razu wypić. Warto wiedzieć, że membrana stosowana w tych filtrach może usunąć nawet drobinki o wielkości tysięcznych części mikrometra (μm).

Filtr do wody pitnej - najważniejsze zalety


Jakie są najistotniejsze atuty filtra odwróconej osmozy? Przede wszystkim należy wspomnieć o ogromnej skuteczności tych urządzeń w likwidowaniu zanieczyszczeń w wodzie. Nawet bardzo brudna woda z wykorzystaniem takiego filtra w krótkim czasie może stać się krystalicznie czysta. Dodatkowo, filtry z odwróconą osmozą nie wymagają specjalistycznej konserwacji, ponieważ są wyjątkowo proste w utrzymaniu. Dodatkowo, proces wymiany jest prosty i można go przeprowadzić we własnym zakresie.

Wykorzystanie technologii odwróconej osmozy w warunkach domowych to także rewelacyjny sposób na ograniczenie poziomu zużycia plastiku, ponieważ dzięki niemu nie ma konieczności kupowania wody w butelkach. Dodatkowo, jest to również sposób na oszczędności w tym zakresie.
filtr do wody
fot. materiały SR Tech.

Jaki filtr do wody wybrać?


Jednym z najlepszych filtrów odwróconej osmozy na rynku jest SRT Hydro. Czym wyróżnia się on na tle konkurencji? Przede wszystkim jest to filtr nowej generacji:
•    SRT Hydro nie wymaga montażu i podłączenia do instalacji hydraulicznej.
•    Zużycie wody jest bardzo niskie. Na jeden litr wody przefiltrowanej urządzenie produkuje 20 razy
     mniej wody odpadowej niż klasyczne systemy odwróconej osmozy.
•    System odwróconej osmozy SRT Hydro zapewnia częściowy odzysk minerałów z wody.
•    Brak wtórnego zanieczyszczenia wody w zbiorniku. Dzięki temu mikroorganizmy nie rozwijają się
     wewnątrz zbiornika z wodą.

W zestawie SRT Hydro znajdują się dwa wymienne filtry - wstępny węglowy i membrana RO.

art. sponsorowany
Ocena (4.6) Oceń: