Produkty Apple a ekologia - tego być może nie wiedziałeś!

We współczesnym świecie ekologia i troska o środowisko naturalne to aspekty, które zaczynają stanowić niezwykle istotną kwestię dla coraz szerszej rzeszy ludzi. Tym tropem podążają też światowi giganci i nie inaczej jest oczywiście w przypadku marki Apple.tabletyfot. Vasin Lee/Shutterstock

Od wielu lat dbałość o zasoby naszej planety jest integralną częścią działań tej firmy, która wdraża proekologiczne działania już w najwcześniejszych fazach projektowania, a następnie stosuje je we wszystkich kolejnych etapach, przez które przechodzą produkty – produkcji, użytkowaniu oraz recyklingu.

Amerykański gigant dokłada wszelkich starań, by zminimalizować wpływ swoich działań na środowisko naturalne.

Jak duże korporacje mogą dbać o ekologię?

Zarząd Apple, na czele z Timem Cookiem, chętnie wypowiada się o aktywnie podejmowanych przez firmę krokach. O wszystkich działaniach możemy również przeczytać w rozbudowanej zakładce na stronie internetowej amerykańskiej marki. Lider rynku elektroniki nieustannie dąży do ulepszenia sposobów produkcji i zminimalizowania zużycia energii, a ponadto wspiera programy recyklingu, dokładając wszelkich starań, by w możliwie jak największym stopniu opierać się o przyjazne środowisku i biodegradowalne materiały oraz substancje. Ponadto stara się redukować odpady wytwarzane w procesie produkcji, zapewnia narzędzia programowe pozwalające na kontrolę zużycia energii, a swoich klientów zachęca do korzystania z udostępnianych przez siebie programów recyklingu.

Neutralność węglowa Apple

Z początkiem 2020 roku firma Apple osiągnęła neutralność węglową, a strategią rozwoju na najbliższe lata jest osiągnięcie pełnej neutralności węglowej wszystkich produktów do 2030 roku. Firma zapowiada, że do tego czasu całkowicie zaprzestanie korzystania ze sztucznie pozyskiwanych źródeł energii w procesie produkcji. Marka sygnująca swoje produkty popularnym nadgryzionym jabłkiem aktywnie działa na rzecz rejonów i społeczności najmocniej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Inwestując w naturalne źródła energii, firma Apple stara się redukować obecność dwutlenku węgla w powietrzu orz wspierać lokalne społeczności w przywracaniu bioróżnorodności. Projektanci urządzeń stale starają się zwiększać udział w procesie produkcji surowców pochodzących z recyklingu, maksymalizować efektywność stosowanych materiałów i ograniczać do minimum ilość zużywanej energii.

Działania dotyczące ograniczania zużycia energii nie ograniczają się jedynie do procesu produkcji. Firma Apple aktywnie poszukuje rozwiązań mających na celu rozwój tego procesu w swoich sklepach, biurach oraz fabrykach. Wszystkie biura popularnej amerykańskiej marki zasilane są w stu procentach z odnawialnych źródeł energii, m.in. słońca i wiatru. Sama siedziba firmy, znajdująca się w kalifornijskim Cupertino, przez wielu nazywana jest najbardziej ekologicznym biurowcem na świcie. Energię dla całego budynku dostarczają znajdujące się na dachu panele słoneczne, a niewykorzystywana nadwyżka trafia do sieci energetycznej miasta.

iPhone - smartfon ekologiczny

Do największych źródeł dochodu firmy Apple zaliczają się smartfony iPhone. Dokładając wszelkich starań, by w procesie produkcji, magazynowania oraz transportowania produktów ograniczyć do minimum emisję gazów cieplarnianych, już od 2020 roku marka odeszła od umieszczania w zestawie sprzedażowym akcesoriów takich jak słuchawki czy ładowarka. Ta z pozoru drobna zmiana pozwoliła na znaczne ograniczenie rozmiaru opakowań, dzięki któremu na jednej palecie mieści się nawet do 70% urządzeń więcej, co umożliwiło szybsze zaopatrywanie dostawców i zmniejszenie emisji CO2 o 2 miliony ton rocznie. Usunięcie ładowarek z zestawów sprzedażowych odpowiada usunięciu z ulic 500 000 samochodów każdego roku!

Rozwiązania pro ekologiczne Apple

Oprócz działań wpływających na aktywną redukcję toksycznych substancji w procesie produkcji, firma Apple proponuje swoim użytkownikom inne rozwiązania, na czele z przedłużonym ubezpieczeniem sprzętu w ramach usługi AppleCare+. Wykupienie tego dodatkowego ubezpieczenia pozwala użytkownikom sprzętu z nadgryzionym jabłkiem naprawić powstałe w trakcie użytkowania sprzętu uszkodzenia mechaniczne i wydłużyć dzięki temu okres użytkowania produktu. Z kolei w opcji Trade In użytkownik ma możliwość zwrotu do firmy Apple starego urządzenia i uzyskania dzięki temu zniżki na zakup kolejnego produktu lub otrzymania karty podarunkowej, a w przypadku, gdy urządzenie nie kwalifikuje się do finansowej gratyfikacji, firma podejmie się bezpłatnego recyklingu zużytego sprzętu.

Jedną z najciekawszych funkcji, które wprowadza system operacyjny iOS 16, na razie dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych, jest ładowanie tzw. czystą energią. Kiedy iPhone jest podłączony do prądu, aplikacja analizuje dostępne źródła energii i optymalizuje zasilanie celem dobrania jak najkorzystniejszej dla środowiska energii, takiej jak energia solarna lub wiatrowa. Firma stworzona przez Steve’a Jobsa nieustannie idzie z duchem czasu i pozostaje tylko czekać na kolejne kreujące naszą rzeczywistość rozwiązania.

Tekst powstał przy współpracy z AppleHome.pl - Serwisem Apple w Warszawie.


art.sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: