ENERGIA CZŁOWIEKA. Prąd elektryczny z ruchu człowieka.
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Energia ukryta w każdym kroku

Energia ukryta w każdym kroku

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Naukowcy zaprezentowali pierwsze prototypowe urządzenie, przetwarzające energię produkowaną podczas ruchu np. człowieka, w prąd elektryczny. Konstrukcja układu pozwala na generowanie prądu w różnych warunkach fizycznych, dzięki czemu, więcej energii zamieniana jest na prąd – donosi „Applied Physics Letters”.
Wraz z rozwojem nowych technologii, coraz większą popularnością osobistych elektronicznych urządzeń np. odtwarzaczy MP3, telefonów komórkowych, nawigacji GPS stosowanej, jako kompas lub elektroniczna mapa, istnieje coraz większa potrzeba stworzenia alternatywnego do baterii systemu zasilającego elektronikę w energię elektryczną.

Podczas ruchu, niewiele osób ma świadomość, iż z każdym kolejnym krokiem wytwarzamy porcję energii, która (pomijając zużycie energii do przemieszczania się) jest bezpowrotnie marnowana. Z tego też powodu, naukowcy rozpoczęli badania nad miniaturowymi generatorami energii elektrycznej, napędzanymi zwykłą aktywnością człowieka.

Znane dziś układy pozwalają wytwarzać prąd elektryczny podczas marszu, jednak z powodu swej konstrukcji układy te przetwarzają bardzo wąski zakres energii, jaką produkuje człowiek każdego dnia.

Naukowcy z Duke University (Pratt School of Engineering) opracowali prototypowe urządzenie, które dzięki możliwości przestrajania pozwala na produkcję energii elektrycznej niemal z całego spektrum częstotliwości, generowanych przez ciało człowieka w trakcie ruchu.

Układ zbudowany jest dźwigni wykonanej z piezoelektrycznego materiału, na końcu której znajduje się magnes – gdy dźwignia zostaje rozciągnięta, materiał piezoelektryczny z którego jest ona wykonana wytwarza napięcie elektryczne. By móc dostrajać układ do różnych częstotliwości dostępnych w danym momencie, po obu stronach dźwigni naukowcy zamieścili ruchome magnesy, których siłę oddziaływania z magnesami zamocowanymi na stale w obudowie można zmieniać, poprzez zmianę ich położenia.

Dzięki tak prostej konstrukcji możliwe jest precyzyjne dostrojenie urządzenia i znacznie wydajniejsze przetwarzanie produkowanej przez człowieka energii oraz wytwarzanie większej ilości energii elektrycznej.

Według naukowców zaprezentowane wyniki, to dopiero wstęp do badań inżynieryjnych, które powinny zaowocować za kilka lat odzieżą wyposażoną w układy do zasilania w energię elektryczną posiadanych przez nas urządzeń elektronicznych. Czas tradycyjnych baterii wydaje się być policzony…

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.8/5 - (17 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

:) Chodzę dużo i szybko. . Jeśli to będzie jakiś niekrępujący dodatek do stroju, taki o którym można zapomnieć,.. chętnie zasiliłbym, swój kieszonkowy kontakt ze światem,..
A poważnie – zasilanie np. rozruszników serca,.. aparatów słuchowych itp..