MWT – czyli jak zastąpić niebezpieczny ołów w fotowoltaice
Ołów, jest najpowszechniej wykorzystywanym metalem nieżelaznym w przemyśle. Stosuje się go w produkcji baterii i akumulatorów, w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, a także, jak się okazuje, do paneli fotowoltaicznych. Czy ekologiczna instalacja służąca do wytwarzania czystej energii ze słońca powinna zawierać pierwiastek uznany za toksyczny? Czy jest jakaś alternatywa?
Standardowy moduł fotowoltaiczny zawiera do 12 gramów ołowiu. Metal ten znajduje się głównie w paście lutowniczej służącej do umieszczania w modułach busbarów – czyli pionowych szyn odpowiedzialnych za przewodzenie prądu. Spoiwa z dodatkiem ołowiu wymagają znacznie niższych temperatur pracy, mają lepsze parametry techniczne, poprawia się też ich przewodność elektryczna. Jednak z uwagi na szkodliwość ołowiu są one sukcesywnie wycofywane.
Co więcej, ze względu na toksyczność ołowiu obecnie pojawiają się coraz większe ograniczenia prawne w jego stosowaniu, w tym dyrektywami Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Dyrektywa ta wyłącza jednak ze swojego spisu panele fotowoltaiczne by “nie hamować rozwoju technologii energii odnawialnej, która nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko oraz jest zrównoważona i opłacalna ekonomicznie”. Czy słusznie?
Alternatywna technologia busbar & lead free
Większość paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku zawiera ołów. Ze względu na budowę modułu, prawdopodobieństwo jego uwolnienia jest niewielkie. Jednak czy konieczne jest stosowanie, uznanych powszechnie za toksyczne składników w produkcie, który ma służyć również środowisku?
Okazuje się, że ołów nie jest niezbędny w produkcji paneli fotowoltaicznych. Alternatywą dla tradycyjnych modułów z busbarami, czyli charakterystycznymi srebrnymi, pionowymi pasami, są panele wykonane w technologii MWT. Panele MWT pozbawione są bus barów,
elektrody umieszczane są z tyłu modułu, nie trzeba ich wylutowywać, a tym samym korzystać z ołowiu.
Bezołowiowa technologia MWT to wybór ekologiczny i ekonomiczny
Panele do których produkcji nie został wykorzystany ołów są jeszcze bardziej ekologiczne. Wydobycie, przetwórstwo, wykorzystanie w produkcji i późniejszy recykling tego metalu nie są obojętne dla środowiska. Na każdym z tych etapów, część pierwiastka przedostaje się do powietrza, wody czy gleby, tworząc toksyczne połączenia. Bezołowiowa technologia MWT pozwala na zminimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie, a to nie jedyna zaleta jej zastosowania.
Zastąpienie tradycyjnych busbarów, technologią MWT sprawia, że powierzchnia absorpcji promieniowania słonecznego jest większa (busbary zasłaniają część powierzchni pochłaniającej promienie), a co za tym idzie, wyższa jest też sprawność całego modułu. Brak konieczności lutowania to mniejsze narażenie modułu na powstawanie mikropęknięć, które mogą przyczynić się do spadku sprawności i wcześniejszej degradacji. Panele fotowoltaiczne MWT mają dzięki temu wysoką efektywność produkcji, gwarantowaną nawet przez 30 lat. To ekonomiczna inwestycja, na długie lata.
Panele w technologii MWT od Sunport Power
Na polskim rynku technologia MWT back contact pojawiła się stosunkowo niedawno, ale już zyskała wielu zwolenników. Twórcą tej innowacji w dziedzinie fotowoltaiki jest Sunport Power – azjatycki producent, który jest właścicielem patentu na MWT.
Potencjał technologii dostrzegła spółka Columbus Energy – polski lider mikroinstalacji fotowoltaicznych, która zawarła dwuletni kontrakt o wartości 200 mln zł, który gwarantuje jej wyłączność na dystrybucję w naszym kraju modułów fotowoltaicznych w technologii MWT. Do tej pory Columbus Energy oferował swoim klientom panele Sunport MWT Back-Contact PERC Full Black o mocy 325 Wp. Od teraz w asortymencie pojawiły się te same moduły, jednak o zwiększonej mocy do 350 Wp. Bezołowiowa technologia już zyskała swoją rzeszę fanów, po ostatnich doniesieniach spółki – już ponad 17 tysięcy rodzin i przedsiębiorców w Polsce wybrało instalacje fotowoltaiczne od Columbus Energy.
art. sponsorowany








