EKOLOGICZNE OPONY. Opony z drewna są bardziej ekonomiczne
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Opony z drewna – lepsze, tańsze, paliwooszczędne

Opony z drewna – lepsze, tańsze, paliwooszczędne

Być może już wkrótce właściciele aut pojadą na oponach, które zostały częściowo wykonane z drzewa. Jak zapewniają pomysłodawcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, atutem „drewnianych opon” jest niższy koszt produkcji, lepsze właściwości oraz większa oszczędność paliwa i energii.

Naukowcy z Oregon State University otrzymali zaskakujące wyniki badań na temat właściwości i potencjału mikrokrystalicznej celulozy, którą można pozyskać z niemal każdego włókna roślinnego. Zastąpili nią w 12 procentach tradycyjną krzemionkę używaną w produkcji wyrobów z gumy.

Okazało się, że takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty i ilość energii potrzebnej do produkcji opon, poprawić odporność cieplną i trwałość opon. Badania wskazały, że opona z domieszką drewna posiada doskonałe właściwości jezdne na różnorakich rodzajach nawierzchni, dodatkowo wpływa na niższe spalanie niż opona tradycyjna.

Tak korzystnymi wynikami tego materiału byli zaskoczeni sami naukowcy. Prowadzący badania, profesor Kaichang Li powiedział, że odkrycie może prowadzić do przełomowych zmian w technologii produkcji opon samochodowych. Profesor podkreślił, że potrzebne są dalsze badania, które potwierdziłyby długoterminową trwałość opon z domieszką celulozy.

Nie jest to pierwsze, tak znaczące, osiągnięcie naukowca. Na swoim koncie ma m.in. opracowanie nietoksycznego kleju, który znalazł szerokie zastosowanie w produkcji paneli z drewna kompozytowego. W 2007 roku profesor Kaichang Li został wyróżniony prezydencką nagrodą Green Chemistry Challenge Award, za swoją pracę na rzecz zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska produktów z drewna.

Ekologia.pl
4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments