Ranking samochodów najbardziej przyjaznych środowisku
Ekologia.pl Styl życia Motoryzacja Ranking samochodów najbardziej przyjaznych środowisku

Ranking samochodów najbardziej przyjaznych środowisku

VW Passat Blue Motion. Fot. vw.com
VW Passat Blue Motion. Fot. vw.com

Niemiecki automobilklub ADAC opublikował wyniki rankingu EcoTest 2008, w którym jak co roku wyróżnił najbardziej „zielone” samochody oferowane na rynku europejskim. Na liście znalazły się auta, w których w największym stopniu udało się zredukować zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji.

Oprócz ilości emitowanego dwutlenku węgla, kryterium oceny stanowił również poziom redukcji węglowodorów i tlenków azotu. Auta o najwyższych parametrach ekologicznych mogły liczyć na 90 i więcej punktów (co wg. testu oznaczało 5 gwiazdek). Wynik od 70 do 89 punktów oznaczał cztery gwiazdki, 50-69 punktów trzy gwiazdki, natomiast samochody, które mieściły się w przedziale 30-49 punktów otrzymały zaledwie 2 gwiazdki.

Żadne z aut nie uzyskało najwyższej, pięciogwiazdkowej oceny w tegorocznym wydaniu ADAC EcoTest. Tak jak w poprzedniej edycji, i tym razem liderem rankingu została hybrydowa Toyota Prius, otrzymując 89 punktów. Zaraz za liderem uplasowała się Honda Civic IMA, również wyposażona w napęd hybrydowy. Trzeci jest dieslowy VW Passat Blue Motion, który zdobył 82 punkty. Kolejne dwa miejsca w rankingu należą do Skody Octavii i Superb z wysokoprężnymi silnikami diesla TDI.

Najsłabiej wypadł Opel Zafira, który w ocenie otrzymał 33 punkty, podobnie jak w ubiegłorocznym badaniu. Z rankingu ADAC wynika, że wśród aut o niskim zanieczyszczeniu środowiska liderami są te produkowane jako modele głównego nurtu, a nie modele niszowe.

ekologia.pl

4.6/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments