Wygodne i tanie – studenci zaprojektowali meble z papieru
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczny dom Wygodne i tanie ‒ studenci zaprojektowali meble z papieru

Wygodne i tanie ‒ studenci zaprojektowali meble z papieru

II edycja Letniej Szkoły Architektury na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur
II edycja Letniej Szkoły Architektury na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur

Pięć prototypowych, wykonanych z papieru i drewna konstrukcji służących do pracy i wypoczynku zaprezentowali studenci z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich znalazła się m.in. modułowa czytelnia i loża z wielofunkcyjnym stołem. Wszystko to w ramach II edycji Letniej Szkoły Architektury.
W projekcie uczestniczyło 25 studentów z Politechniki Wrocławskiej.

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji kursu jest „Work&Chill”. Oznacza to miejsca, w których można przysiąść, położyć się, zrelaksować, porozmawiać z kolegami, ale też popracować w grupach lub indywidualnie, poczytać, zjeść czy podjąć inne aktywności, które mają miejsca w szkołach, uczelniach czy biurach – wyjaśnia Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr.

Uczestniczy szkoły najpierw brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali i prezentowali własne pomysły związane z tematem. Następnie podzieleni na grupy opracowywali projekty koncepcyjne i wykonawcze, a przez ostatni tydzień przygotowywali prototypy.

– Dzięki zajęciom studenci mogli skupić się na jednym projekcie, który realizowali od pierwszego szkicu aż po końcowe wykonanie. To bardzo ważne, bo dzięki temu poznają nie tylko materiał, z którym pracują, lecz także cały proces projektowy. Liczymy, ze po zakończeniu warsztatów wszystkie projekty będą mogły być użytkowane na co dzień – tłumaczy Łątka.

Zgodnie z założeniami studenckie projekty powinny spełniać takie kryteria jak: innowacyjność, mobilność, modułowość, wygoda i niska cena. – Meble mają być odpowiedzią m.in. na potrzeby polepszenia jakości środowiska pracy, liczymy na rozwiązania niestandardowe, przekraczające granice, ale realne do wykonania – dodaje Łątka.

II edycja Letniej Szkoły Architektury na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Do pracy i do wypoczynku
We wtorek w hali Zajezdni Dąbie można było zobaczyć pięć gotowych projektów – ośmiokątną konstrukcję, która pełniła różne funkcje w zależności od tego, na którym boku była ustawiona, lożę do siedzenie z wielofunkcyjnym stołem, modułową czytelnię, pawilon wystawienniczy i schodkową konstrukcję z miejscem do spania.

Ośmiokątny moduł przygotowany został dla dwóch osób. – W trakcie projektowania zastanawialiśmy się, jakie pozycje są dla nas najwygodniejsze do pracy i do odpoczynku. Wybraliśmy cztery najbardziej optymalne i połączyliśmy w jednej koncepcji, ale tak naprawdę to sposób jego wykorzystania ogranicza tylko wyobraźnia użytkowników – mówi Szymon Ciupiński, student na Wydziale Architektury PWr.

Moduł został w 90 proc. wykonany z papiery i chociaż waży ok. 120 kg to jedna osoba może go obrócić bez problemu – w zależności od tego, na którym boku stoi użytkownik ma do dyspozycji np. leżankę lub siedzisko z podstawką na laptopa.

Loża do siedzenia z wielofunkcyjnym stołem także składa się niemal w całości z papieru. Jedynie blaty zostały wykonane ze sklejki, a inspiracją dla autorów były różne formy krajobrazu. Każdy element konstrukcji jest inny i ściśle do siebie dopasowany, dzięki czemu ma schodkową konstrukcję.

Elementy papierowe, na których się siedzi, dopasowują się do użytkownika i dzięki temu wraz z upływem czasu stają się coraz wygodniejsze. Stół można dowolnie ustawić, co w efekcie prowadzi do powstania konfiguracji przeznaczonej do pracy lub do wypoczynku.
Modułowa czytelnia to projekt zrealizowany we współpracy z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, gdzie po zakończeniu warsztatów zostanie przeniesiona. – Jej kształt i wymiary zostały wykonane zgodnie z potrzebami placówki. Będzie sąsiadowała ze schodami dlatego ma stopniową formę i kształt półokręgu. Wszystkie elementy zostały ze sobą połączone bez użycia kleju, gwoździ czy śrub. Dzięki modułowej budowie może być dowolnie konfigurowana, a gdyby któryś z elementów uległ uszkodzeniu, to można go bez problemu wymienić – tłumaczy Monika Kalinowska, współautorka projektu.

II edycja Letniej Szkoły Architektury na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Pawilon wystawienniczy został zbudowany we współpracy z działającym na PWr Kołem Naukowym Humanizacji Środowiska Miejskiego. Projekt został zrealizowany na potrzeby wystawy na temat papieru, która odbędzie się w Brukseli. – Będzie w nim prezentowana ekspozycja na temat nowinek technologicznych wykonanych z papieru. To bardzo solidna konstrukcja wykonana z papieru, pleksji i podświetlona światełkami LED – mówi Karolina Dyja, studentka PWr.

Ostatni z projektów to konstrukcja, która służy przede wszystkim do wypoczynku i do odcięcia się od otaczającego świata. Z jednej strony ma kształt schodków, a ściany są tapicerowane, natomiast z drugiej strony kryje miejsce do wypoczynku – oświetlone delikatnym światłem i wyposażone w wygodny materac o grubości 5 cm.

W ubiegłym roku motywem przewodnim Letniej Szkoły Architektury były moduły mieszkalne tzw. „living unit”, które mogły zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych.

Opiekunami merytorycznymi II edycji Letniej Szkoły Architektury zostali dr inż. arch. Marcel Bilow z Uniwersytetu Technicznego w Delft Architektury TU Delft oraz doktorant Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr, który niedawno znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review.

4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments