10 najgorszych świństw ludzkiego świata
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko 10 najgorszych świństw ludzkiego świata

10 najgorszych świństw ludzkiego świata

Miejsce pierwsze: wydobywanie złota za pomocą prymitywnych środków
Miejsce pierwsze: wydobywanie złota za pomocą prymitywnych środków

Wydobycie złota, recykling baterii, wody pełne rozmaitych zanieczyszczeń – Blacksmith Institute po raz kolejny utworzył ranking najgroźniejszych dla przyrody i człowieka ludzkich przedsięwzięć. Czarna „top lista” zaskakuje nas niejednokrotnie – np. jedną z najczęstszych przyczyn chorób jest kontakt z otwartym ogniem.

Organizacja Green Cross Schweiz we współpracy z amerykańskim Blacksmith Institute wybrała 10 „najgorszych świństw świata”. Powstały w ten sposób ranking ma na celu skupienie uwagi rozwiniętych cywilizacji na wielu szkodliwych praktykach i problemach, które nader często nie pojawiają się w publicznej debacie.

Pierwsze miejsca zajmują trujące substancje wewnątrz budynków, zanieczyszczone powietrze w mieście, nieoczyszczone ścieki. Następnie pojawia się wydobycie złota, zanieczyszczone wody powierzchniowe i podziemne…

„Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na poważne konsekwencje trucia środowiska dla ludzkiego zdrowia, tym samym zmusić społeczność międzynarodową do refleksji i działania” – powiedział Richard Fuller, założyciel des Blacksmith Institute.

Częściowo za przedwczesną umieralność ludzi odpowiedzialne są kraje bogate

Nawet z szacunkowych danych wynika, że czynniki środowiskowe są odpowiedzialne za 25 % zgonów w krajach rozwijających się. Raport krytykuje ciągłe pomijanie w publicznej debacie niebezpiecznych substancji, szczególnie w obliczu ich ogromnych skutków.

Wynika z niego, że najważniejszą przyczyną zatrucia powietrza wewnątrz budynków w krajach rozwijających się jest spalanie w nich węgla a także biomasy.

Więcej niż połowa ludności na świecie gotuje na otwartym ogniu w pozbawionych odpowiedniej wentylacji pomieszczeniach: w tym aż 80% gospodarstw domowych w Chinach, Indiach i południowej Afryce. Kontakt z tego typu toksynami powoduje na całym świecie ok. 3 milionów zgonów i przyczynia się do ok. 4% światowej zachorowalności.

Z rtęcią w trakcie wydobywania złota ma do czynienia ok. 15 milionów pracowników, w tym 4,5 miliona kobiet i 600 000 dzieci.

Poważnym także problemem jest recykling baterii ołowianych. Rosnące ceny odzyskanego ołowiu przyczyniają się do rozwoju nielegalnego rynku, w którym tylko sporadycznie stosuje się przewidziane normy bezpieczeństwa.

„W naszej części świata problemy te są w większej części rozwiązane. Jednakże bogate kraje częściowo są odpowiedzialne za ten stan rzeczy: ponieważ zakupiły wiele materiałów i produktów, które poddaje się recyklingowi. Wyeksportowaliśmy nasz przemysł do biedniejszych krajów i do tej pory nie ma tam żadnej kontroli zanieczyszczenia środowiska, a jeżeli jest to zupełnie niedostateczna.” – twierdzi Fuller.

Wymienione toksyny obok wpływu na środowisko mają ogromne wpływ na zdrowie człowieka. Powodują chroniczne zachorowania i neurologiczne uszkodzenia u milionów ludzi, prowadzą wreszcie do śmierci.

Za niektóre jednak problemy odpowiadają same kraje rozwijające się. Np. w Chinach i Indiach wiele produktów nie jest eksportowanych, są one wytwarzane na rynek rodzimy.

Toksyny przemieszczają się po świecie, docierają także do nas

Działacze z obu organizacji chcą skłonić państwa wysoko uprzemysłowione do wzięcia na siebie obowiązku ograniczenia problemów w krajach rozwijających się. Uważają, że takie działanie jest byłoby uzasadnione choćby w ich własnym interesie.

Toksyny bowiem rozprzestrzeniają się po całej kuli ziemskiej: „Rtęć z kopalni złota może bez problemu znaleźć się w mięsie tuńczyka, które zjadamy sami i karmimy swoje dzieci” – twierdzi Fuller.

*********************************************

Oprócz czołowej dziesiątki raport zawiera zawiera rozszerzoną listę 20 zagadnień z zakresu ochrony środowiska: „Twenty Toxic”. Jednym z nich są zanieczyszczenia w procesie wydobywania ropy naftowej.

Ranking opiera się na kryteriach, które zostały wypracowane przez międzynarodową grupę ekspertów w zakresie zdrowia i ochrony środowiska. Trzy główne kryteria oceny to toksyczność zanieczyszczeń, droga dotarcia do organizmu trucizn i liczba najbardziej zagrożonych ludzi.

The Blacksmith Institute zajmuje się monitorowaniem na całym świecie najbardziej zanieczyszczonych terenów i inicjowaniem działań naprawczych w krajach rozwijających się. Już w 2006 i 2007 r. ukazała się lista najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie

Green Cross Schweiz celuje w likwidacji szkód powstałych na skutek katastrof przemysłowych i wojskowych oraz dziedzictwa zimnej wojny.

ekologia.pl, Fot: Blacksmith Institute

4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments