Greenpeace na platformie wiertniczej. Greenpeace atakuje Gazprom
Ekologia.pl Wiadomości Świat Aktywiści Greenpeace opuścili platformę Gazpromu

Aktywiści Greenpeace opuścili platformę Gazpromu

Okupacja należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazlomnaya na Morzu Peczorskim.
Okupacja należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazlomnaya na Morzu Peczorskim.

W piątek późnym wieczorem aktywiści Greenpeace, którzy wspięli się na platformę wiertniczą Gazpromu na Morzu Peczorskim w północnej Rosji podjęli decyzję o powrocie na statek Arctic Sunrise.

Grupa aktywistów Greenpeace wraz z dyrektorem generalnym organizacji Kumi Naidoo, w piątek rano rozpoczęła okupację należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazlomnaya  na Morzu Peczorskim. W ten sposób ekolodzy chcieli wymusić, m.in. na firmie Gazprom, by ta porzuciła plany prowadzenia odwiertów w tym regionie.

Po 15 godzinach okupacji aktywiści zdecydowali się przerwać protest, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. – Wyglądało to tak jakby pracownicy Gazpromu bardziej skupiali się na atakowaniu wiszących na linach, pokojowo protestujących ludzi niż na operowaniu platformą – donoszą obecni na miejscu członkowie Greenpeace. Jak poinformował w sobotę dziennik „Kommiersant” pracownicy platformy polewali aktywistów zimną wodą i rzucali w nich metalowymi przedmiotami.

– Zdecydowaliśmy się zejść aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka na tych lodowatych wodach. Tego samego nie można powiedzieć o Gazpromie, który wydaje się być zdeterminowany do prowadzenia swojego lekkomyślnego programu wierceń w jednym z najcenniejszych i najbardziej wrażliwych ekosystemów ziemi. Wyzwanie jakiego się podjęliśmy zakłóciło choć na chwilę to niebezpieczne przedsięwzięcie i zwróciło na nie oczy całego świata. Ta akcja była tylko małą częścią nowego ruchu dla ochrony Arktyki, którego nie da się zastraszyć armatkami wodnymi czy inna formą korporacyjnej brutalności – powiedział po zejściu z platformy Kumi Naidoo, dyrektor generalny Greenpeace International.

Greenpeace już od jakiegoś czasu walczy, by powstrzymać tzw. kraje arktyczne i międzynarodowe koncerny paliwowe przed eksploatacją zasobów Arktyki (głównie ropy i gazu).

Ekologia.pl, źródło: Greenpeace
4.7/5 - (9 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments