Odkryto czaszkę prehistorycznego ptaka

Fot.: Ptasia czaszka znaleziona w Peru (Reuters)
Paleontolodzy pracujący w Peru odkryli skamieniałe szczątki ptaka, który żył na tym terenie 10 milionów lat temu. O odkryciu poinformował Reuters.
Jak powiedział współautor odkrycia – Mario Urbina z Muzeum Historii Naturalnej w Peru – skamieniałe szczątki znaleziono w rejonie Ica na południowym wybrzeżu Peru. Tamtejszy suchy klimat sprzyja zachowaniu wielu skamieniałości, a pustynne wybrzeże było kiedyś dnem oceanu. Dlatego też kopalne szczątki wielorybów, żółwi czy rekinów znajduje się tu stosunkowo często, jednakże na pozostałości ptaków trafiają się rzadko. Znaleziona czaszka ptaka z rodziny Pelagornithidae jest najbardziej kompletna spośród wszystkich odkrytych do tej pory. Znalezisko ma ponad 30 cm długości, uwagę zwraca obecność zębów na krawędzi dzioba. Dzięki nim ptak mógł złapać rybę, która nie miała już szans uciec mu z dzioba.
Ptaki te polowały na ryby a ich skrzydła miały ponad 6 metrów rozpiętości. Pojawiły się około 50 milionów lat temu, lecz wymarły ponad 2,5 miliona lat temu, prawdopodobnie na skutek zmian klimatycznych. W czasach gdy latały nad tym obszarem Peru, było tam gorąco i wilgotno, dziś jest tu sucho i dość chłodno.
ekologia.pl


Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły

Wiadomości

Ochrona środowiska naturalnego

Ochrona środowiska naturalnego

Wiadomości

Ciekawostki przyrodnicze

Ciekawi ludzie