Podwodna wojna wieloszczetów
Na łamach „Science” opisano kilka nowoodkrytych gatunków wieloszczetów morskich, które odstraszają drapieżniki uwalniając do wody swoiste „świecące bomby” .
Zwierzęta zamieszkujące głębiny morskie wciąż nas zaskakują rozmaitością barw, kształtów oraz niezwykłych dostosowań ewolucyjnych. Niedawno naukowcy z pomocą specjalnego podwodnego robota wyłowili kilka nieznanych wcześniej nauce wieloszczetów. Połowów dokonano w pobliżu Filipin oraz zachodniego wybrzeża Stanów zjednoczonych i filipin. Jak powiedziała uczestnicząca w badaniach Karen Osborn: “Wiele organizmów żyjących na dużych głębokościach wciąż jest dla nas zagadką, dlatego bez względu na obszar podwodnych poszukiwań istnieje spora szansa na to, że odkryjemy nowe gatunki. Podczas badań praktycznie każde nurkowanie dostarczało nowych odkryć”.
Połowy na głębokości 1900-3000 m pod powierzchnią morza przyniosły m in. odkrycie sześciu nowych gatunków wieloszczetów. Aż pięć spośród nich potrafi tworzyć swoiste „świecące bomby” a więc pewne balonopodobne twory które po oderwaniu się od ciała zwierzęcia zaczynają świecić. Taki świecący twór skutecznie absorbuje uwagę drapieżników, dzięki czemu niemal przezroczysty wieloszczet potrafi umknąć drapieżnikowi. Na dużych głębokościach panują ciemności i różne sygnały świetlne są często używane przez zwierzęta z różnych grup taksonomicznych. Światło w świecie mroku służy nie tylko do komunikacji między osobnikami, ale także do przywabiania zdobyczy też odstraszania drapieżników. Nowoodkryta grupa wieloszczetów posługująca się światłem nazwana została Swima bombiviridis co ma upamiętniać zarówno ich zdolności pływackie jak i używanie owych świecących „zielonych bomb”.
Odkryte niedawno wieloszczety
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Pierwiastki