Wielkie liczenie na dnie morskim
Blisko 2 tysiące naukowców z całego świata bierze udział w prowadzonym na największą jak dotąd skalę przedsięwzięciu „Spis życia morskiego”. Uczeni zbierają informacje na temat maleńkich drobnoustrojów i innych trudno dostrzegalnych gatunków.
Projekt koordynowany jest przez organizację International Census of Marine Microbes (ICMM). Natomiast cały międzynarodowy program, w którym biorą udział naukowcy z 80 krajów świata obejmuje 14 projektów, z których 4 dotyczą najmniejszych organizmów zasiedlających dna morskie.
Dotychczas naukowcy zajmowali się katalogowaniem wyłącznie większych stworzeń morskich, np. homarów czy ślimaków. Teraz poświęcają uwagę tym najmniejszym, z trudem zauważalnym, a mającym zasadnicze znaczenie dla mechanizmu funkcjonowania planety. Ich analiza dostarczy informacji na temat łańcucha pokarmowego na Ziemi, cyklu węgla i innych bazowych funkcji.
Według zapowiedzi ICMM wnioski z programu „Spis życia morskiego” zostaną przedstawione podczas konferencji w październiku 2010 roku.
Świat skrywa jeszcze wiele tajemnic:) Jedne gatunki znikają inne się pojawiają…fajnie, że w końcu zaczyna się rozwijać oceanologia. Szkoda tylko, że w Polsce to nadal mało popularny kierunek.