Czy naukowcy odkryją tajemnice najrzadszego wieloryba na świecie?
Ekologia.pl Wiadomości Czy naukowcy odkryją tajemnice najrzadszego wieloryba na świecie?

Czy naukowcy odkryją tajemnice najrzadszego wieloryba na świecie?

Niewiele wiadomo o jednym z najrzadszych na świecie stworzeń morskich. Teraz nowozelandzcy naukowcy mają nadzieję odkryć jego tajemnice, dokonując sekcji ciała pięciometrowego samca dziobowala dwuzębnego znalezionego na plaży w Nowej Zelandii.

Najrzadszy wieloryb na świecie

Fot. New Zealand’s Department of Conservation

Naukowcy praktycznie nic nie wiedzą o tym wielorybie. Nie wiedzą, gdzie te wieloryby żyją w oceanie, dlaczego nikt nie zauważył ich w środowisku naturalnym ani jak właściwie wygląda ich mózg. Innymi słowy, wszystko, co otacza tego wieloryba, pozostaje tajemnicą. Zespół badawczy w Nowej Zelandii również nie wie, w jaki sposób ten konkretny okaz zginął.

„Od XIX wieku na świecie udokumentowano tylko sześć innych dziobowali dwuzębnych” — poinformował Departament Ochrony Przyrody, ogłaszając plany przeprowadzenia sekcji zwierzęcia w nadchodzącym tygodniu.

Pierwsza na świecie sekcja potrwa ponad tydzień. Weźmie w niej udział zespół międzynarodowych i lokalnych naukowców z Muzeum Tūhura Otago i Uniwersytetu Ōtākou Whakaihu Waka w Otago.

Ekspert od wielorybów dziobowatych Anton van Helden powiedział: „Będziemy mogli przyjrzeć się strukturom używanym do produkcji dźwięków, układowi żołądka, który jest unikalny dla każdego gatunku wieloryba dziobowatego, a nawet potwierdzić, ile dokładnie kręgów ma ten gatunek”.

Nigdy nie widziano żywych dziobowali dwuzębnych, więc prawie nic nie wiadomo o ich zachowaniu ani wielkości populacji.

„Wyniki sekcji mogą mieć znaczenie dla sposobu, w jaki radzimy sobie z zagrożeniami ze strony człowieka, z którymi te gatunki mierzą się w swoim środowisku. To niezwykła i globalnie znacząca okazja” — powiedział van Helden. Sekcją pokieruje maoryski urząd Te Rūnanga o Ōtākou, który zachowa szczękę na potrzeby kulturowe. Reszta szkieletu zostanie przekazana do muzeum, które uzupełni je o trójwymiarowy model szczęki.

Pierwsze kości dziobowala dwuzębnego odkryto na nowozelandzkiej wyspie Pitt w 1872 roku. Dwa inne tajemnicze wieloryby znaleziono w latach 50. XX wieku, a ostatni odkryto na chilijskiej wyspie Robinsona Crusoe w 1986 roku. Warto również wspomnieć, że Nowa Zelandia jest jednym z najpopularniejszych miejsc wyrzucenia na brzeg wielorybów. Według Departamentu Ochrony Przyrody tego kraju od 1840 roku odnotowano ponad 5000 przypadków wyrzucenia na brzeg wielorybów.

 

Bibliografia
  1. New Zealand’s Department of Conservation; "Rarest whale in the world to undergo dissection"; https://www.doc.govt.nz/news/media-releases/2024-media-releases/rarest-whale-in-the-world-to-undergo-dissection/; 03-12-2024;
5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments