Czyste powietrze, mniejsze rachunki
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czyste powietrze, mniejsze rachunki

Czyste powietrze, mniejsze rachunki

fot. UM Jelenia Góra. W Jeleniej Górze trwają prace nad ociepleniem budynków szkolnych.
fot. UM Jelenia Góra. W Jeleniej Górze trwają prace nad ociepleniem budynków szkolnych.
Rachunki za ogrzewanie w jeleniogórskich szkołach jeszcze w tym roku spadną o połowę. Miasto realizuje program termomodernizacji – wymieniane są okna i drzwi, ocieplane ściany i stropy. W pracach pomoże 5-milionowa pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Ciepło i tym samym złotówki za coraz wyższe rachunki uciekają w powietrze przez nieszczelne okna czy nieocieplone ściany. Ratunkiem są fachowe programy termomodernizacji. Ambitny plan oszczędności, przyjęty uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry, zakłada remonty 49 obiektów oświaty, kultury i pomocy społecznej w latach 2008 – 2011.

W tym roku prace ruszyły w 7 placówkach oświatowych. Chodzi o szkoły podstawowe, gimnazjum, przedszkole oraz dwa zespoły szkół: ekonomiczno-turystyczne oraz ogólnokształcące i techniczne. Po zakończeniu remontów, oprócz oszczędności na rachunkach będzie również można wyliczyć konkretny zysk dla ekologii.

 Do jeleniogórskiego powietrza będzie trafiać co roku mniej szkodliwych substancji. Pyłu ubędzie o 11 ton, dwutlenku siarki o 8,3 ton a tlenku azotu o 2,15 ton. Zmniejszy się także emisja dwutlenku węgla. Gazu, powodującego efekt cieplarniany, będzie trafiało do jeleniogórskiej atmosfery mniej o 1.194 ton w ciągu roku.

Specjaliści wyliczyli, że osiągnięta oszczędność energii w wyniku przeprowadzonych  w 2008 roku inwestycji wyniesie dokładnie 53,6 proc. Ich koszt wyniesie 6,77 mln zł. W tej kwocie jest niskooprocentowana pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Umowa na wypłatę pożyczki została zawarta 22 lipca br. Swoje podpisy złożyli: Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry i przedstawiciele WFOŚiGW we Wrocławiu:  Ewa Mańkowska, prezes zarządu i Bogumiła Turzańska-Chrobak, zastępca prezesa zarządu. Pierwsza rata – w wysokości ponad 2 mln zł – będzie wypłacona jeszcze w sierpniu br.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
4.9/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments