Ekolodzy na dachu Ministerstwa Środowiska: „Cała puszcza parkiem narodowym”
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ekolodzy na dachu Ministerstwa Środowiska: „Cała puszcza parkiem narodowym”

Ekolodzy na dachu Ministerstwa Środowiska: „Cała puszcza parkiem narodowym”

Źródło: Greenpeace
Źródło: Greenpeace

We wtorek rano aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku Ministerstwa Środowiska ogromny transparent z apelem o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym, co ma być zgodne z projektem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Greenpeace zwraca uwagę, że podczas podejmowania decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej minister Szyszko nie próbował podjąć żadnej merytorycznej dyskusji. Zlekceważył apele najlepszych polskich instytucji naukowych zajmujących się biologią i ekologią, kompletnie zignorował listy organizacji pozarządowych i głos obywateli, w tym lokalnej społeczności i ponad stu trzydziestu tysięcy obywateli, którzy podpisali apel „Kocham Puszczę”.

– To ostatni moment, by uratować Puszczę i uniknąć kompromitacji polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Urządzane przez Jana Szyszkę konferencje i konsultacje, na podstawie których minister podpisał wyrok na Puszczę, to farsa. Dlatego pytamy premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego, czy poprą prezydencki projekt powołania parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej opracowany przez zespół Lecha Kaczyńskiego? Liczymy na prawdziwy dialog w tej sprawie, którego punktem wyjścia powinno być wstrzymanie wyrębów w ponad stuletnich drzewostanach najstarszego lasu Niżu Europejskiego – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greepeace Polska.

Nie da się pogodzić gospodarki leśnej z ochroną tego wyjątkowego ekosystemu. Dlatego jedynym sposobem trwałego zabezpieczenia Puszczy i zachowania jej dla przyszłych pokoleń jest objęcie jej całego obszaru parkiem narodowym – apelują ekolodzy. Apel o to wystosowały także Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Greenpeace Polska
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

oraz Rada Naukowa Wydziału Biologii UG