Komar tygrysi w Polsce - czy jest niebezpieczny? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Gorączka denga coraz bliżej! Komary tygrysie atakują Europę

Gorączka denga coraz bliżej! Komary tygrysie atakują Europę

Inwazyjny gatunek komara wykryto w 13 krajach UE, w tym we Francji, Hiszpanii i Grecji, a eksperci łączą jego odkrycie ze wzrostem gorączki denga w Europie.

Komar tygrysi w Polsce

Komar tygrysi, Fot. InsectWorld/Shutterstock

Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się komara tygrysiego – stwierdziło Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). ECDC ostrzegło, że podróże międzynarodowe jeszcze bardziej zwiększą ryzyko wystąpienia większej liczby ognisk w Europie.

W ciągu ostatnich dwóch dekad komary stały się rosnącym zagrożeniem w Europie. Azjatycki komar tygrysi, Aedes albopictus, uważany za najbardziej inwazyjny gatunek komara na świecie, rozprzestrzenia się obecnie w całej Europie ze swojej południowoeuropejskiej „bazy”.

Według ECDC zadomowił się on w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Malcie, w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. Odnotowano go także w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji.

Komary tygrysie przenoszą choroby, takie jak gorączka denga, chikungunya i wirus Zika, które do niedawna występowały zazwyczaj tylko w niektórych częściach Afryki, Azji i obu Ameryk.

Gorączka denga, znana również jako „gorączka łamiąca kości”, ze względu na wywołany przez nią skurcz mięśni i ból stawów, zaczyna dawać pierwsze objawy po upływie od czterech do dziesięciu dni od ukąszenia. Niektóre objawy przypominają grypę. Według NHS schorzenie to zwykle nie jest poważne i często ustępuje samoistnie. U niektórych osób denga ma cięższy przebieg, ale zdarza się to rzadko.

W ubiegłym roku w UE odnotowano 130 lokalnie nabytych przypadków dengi w porównaniu z zaledwie 71 w okresie dziesięciu lat między 2010 a 2021 rokiem. Wzrosła również liczba przypadków importowanych – 1572 przypadki w 2022 r. i 4900 w 2023 r., co stanowi „najwyższą liczbę” od rozpoczęcia monitorowania UE, czyli w 2008 r. Chociaż liczba zarażonych osób w Europie jest obecnie niewielka, „w nadchodzących latach zaobserwujemy wzrost” – powiedziała dyrektor ECDC Andrea Ammon.

„Europa już widzi, jak zmiana klimatu stwarza korzystniejsze warunki dla inwazyjnych komarów do rozprzestrzeniania się na obszary wcześniej nie dotknięte chorobą i zarażania większej liczby ludzi chorobami takimi jak denga” – dodała Andrea Ammon. „Większa liczba podróży międzynarodowych z krajów, w których denga występuje endemicznie, również zwiększy ryzyko przypadków importowanych, a nieuchronnie także ryzyko lokalnych ognisk”.

Ammon radzi ludziom podejmować „środki ochrony osobistej”, dodając, że „wczesne wykrywanie przypadków, terminowy nadzór, dalsze badania i działania podnoszące świadomość mają ogromne znaczenie w najbardziej zagrożonych obszarach Europy”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) gorączka denga występuje endemicznie w ponad 100 krajach na całym świecie, a w zeszłym roku zgłoszono ponad sześć milionów przypadków i 7 000 zgonów. Najwięcej przypadków występuje w Bangladeszu, Malezji, Tajlandii i Wietnamie. Malaria jest najbardziej śmiercionośną chorobą przenoszoną przez komary na naszej planecie. Rozprzestrzenia się na ludzi poprzez ukąszenia zakażonych samic komarów zwanych anopheles, które znaleziono także w Europie. Istnieją obawy, że w przyszłości liczba przypadków malarii może również wzrosnąć na kontynencie, jeśli będą sprzyjające warunki.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Josep Corbella; "European alert for the rapid increase in mosquito-borne infections"; https://www.lavanguardia.com/mediterranean/20240611/9723717/europe-alert-virus-rapid-increase-mosquito-borne-infections-dengue-nile-fever-spain-health.html; 12-06-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments