KONFERENCJA KLIMATYCZNA - WEZWANIE DO SOLIDARNOŚCI
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Konferencja Klimatyczna – wezwanie do solidarności

Konferencja Klimatyczna – wezwanie do solidarności

Elektrownie węglowe emitują CO2
Fot. Pixel Perfect Digital
Na konferencji w Kopenhadze pojawi się 15 000 delegatów ze 192 państw. Ponad 100. przywódców rozpoczęło pracę nad budową strategii klimatycznej dla świata.

Do Kopenhagi przyjechało  kilkadziesiąt tysięcy gości. Swoją obecność zapowiedział Barack Obama. Na miejscu będzie też ok. 5 tys. przedstawicieli mediów. To gigantyczne przedsięwzięcie ma skończyć się ogólnoświatowym porozumieniem.

Głównym celem jest zmniejszenie globalnego poziomu emisji CO2, tak by skutecznie ograniczyć wzrost temperatury. Naukowcy oszacowali, że poziom emisji musi przestać wzrastać w roku 2020. Do 2050 roku powinien zostać zredukowany o 50%.

Przedmiotem obrad będzie też strategia przystosowania do zmian klimatu. Kraje najbardziej narażone na niekorzystne skutki ocieplenia mogą liczyć na pomoc. ONZ chce przeznaczyć na ten cel 10 mld dolarów. Czy porozumienie jest możliwe?

Polska delegacja

Szczyt został otwarty przez Ministra  Środowiska RP, gospodarza poprzedniej konferencji  klimatycznej.

– Dziś w Kopenhadze otwieramy historyczną, piętnastą Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Tu, w Kopenhadze, przedstawiciele rządów z całego świata spotkali się, aby uczynić decydujący krok w odpowiedzi na największe zagrożenie, które stoi obecnie przed ludzkością – globalnym ociepleniem spowodowanym antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych – powiedział prof. Maciej Nowicki.

– Konferencja powinna wskazać kierunki działania ze zmianami klimatu na kolejne dekady. Kraje, które emitują najwięcej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych powinny podjąć konkretne zobowiązania do redukcji tej emisji, kraje rozwijające się, a szczególnie kraje najmniej gospodarczo rozwinięte, powinny otrzymać pomoc finansową, technologiczną i organizacyjną dla adaptacji do zmian klimatu, ale także dla ich szybkiego rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Tego wymaga ludzka solidarność – dodał.

Polskiej delegacji negocjatorów przewodniczy Tomasz Chruszczow, dyrektor Departamentu Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery w Ministerstwie Środowiska. Szefem zespołu merytorycznego jest prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska.

Solidarność, o którą prosił Nowicki manifestują media. Środowisko chce chronić aż 56 wielkich tytułów prasowych z 44. krajów świata.  Gazety opublikowały wczoraj wspólny apel o  ochronę klimatu. Są wśród nich The Guardian, Le Monde, El Pais.

Protokół z Kioto wygasa w 2012 roku. Nowe zobowiązania muszą być ustalone wcześniej. W ciągu najbliższego tygodnia powinno stać się jasne, czy Konferencja w Kopenhadze zbliży społeczność międzynarodową do porozumienia. W innym przypadku tryumfować będą sceptycy, którzy twierdzą, że COP15 nie doprowadzi do konkretnych rozstrzygnięć.

Uczestnicy protokołu z Kioto

ekologia.pl
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments