BIOPALIWA. Dotacje do biopaliw nie mają sensu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko Miliardy euro utopione w biopaliwach

Miliardy euro utopione w biopaliwach

Fot. Ch.Pagenkopf/Wikipedia CC
Fot. Ch.Pagenkopf/Wikipedia CC

Wspieranie przez Unię Europejską produkcji biopaliw, nie przynosi korzyści ani klimatowi, ani gospodarce – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Instytutu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IISD).

Autorzy publikacji wyliczyli, że dzięki subsydiom udało się w 2011 osiągnąć udział biopaliw na ogólnym rynku na poziomie 4,5 proc. Przy kontynuacji dotychczasowej polityki UE wskaźnik ten do roku 2020 ma wzrosnąć do 8,6 proc. i pochłonąć dodatkowych 28,8-33,1 mld euro.

Jednym z celi UE jest zagwarantowanie w transporcie 10 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020. W październiku 2012 Komisja Europejska zgłosiła propozycję, by tzw. biopaliwa pierwszej generacji (wymagające przekształcania innych upraw i terenów naturalnych pod uprawę roślin energetycznych) mogły służyć realizacji maksymalnie polowy tego wskaźnika. Propozycję oparto na wynikach badań pokazujących, że po uwzględnieniu emisji związanej z tzw. pośrednią zmianą użytkowania gruntów (ILUC), część biopaliw nie tylko nie pomaga zahamować zmian klimatycznych, ale powoduje wyższą emisję niż paliwa kopalne.

Biopaliwa nie spełniają pokładanych w nich nadziei. – Już od pewnego czasu wiemy, że biopaliwa nie pomagają nam chronić klimatu. Teraz okazuje się, że dodatkowo stanowią obciążenie dla pogrążonej w kryzysie gospodarki. Warto podkreślić, że 10 mld euro, które UE przeznacza na wsparcie biopaliw, to równowartość unijnego wsparcia dla zadłużonego Cypru. – powiedziała podczas prezentacji raportu Nusa Urbancic z organizacji Transport i Środowisko (T&E).

Autorzy opracowania wyliczyli, że w roku 2011 państwa krajów członkowskich wsparły sektor biopaliwowy poprzez ulgi podatkowe (5,8 mld euro), ustanawianie obowiązku dodawania do paliw biokomponentów (tę pomoc wyceniono na 736 mln euro w przypadku bioetanolu i 3,1-4,1 mld euro w przypadku biodiesla, różnice wynikają z silnie zmieniających się cen surowców na rynkach unijnym i globalnym) oraz poprzez fundusze kierowane na prace badawczo-rozwojowe (52 mln euro).

„W roku 2011 unijny rynek biopaliw był wart 13-16 mld euro – większość stanowiły różnego rodzaju subsydia, których koszty ponosili ostatecznie obywatele. Roczne publiczne wsparcie przekracza również wartość wszystkich instalacji służących do produkcji biopaliw, ocenianą na 6,5 mld euro.” – czytamy w raporcie.

– Wszyscy ponosimy koszty związane z funkcjonowaniem wysoko nieefektywnej machiny. W zamian jednak nie otrzymujemy spodziewanych korzyści środowiskowych ani ekonomicznych. Mamy nadzieję, że unijni decydenci poprą propozycję KE, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną wykorzystane z korzyścią dla wszystkich obywateli. – podkreśliła Faustine Fefossez z Europejskiego Biura Środowiskowego (EEB).

Ekologia.pl
4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

A czemu tu siię dziwić? Jeżeli polityka fiskalna dotycząca biopaliw i biokomponentów będzie taka jaka jest teraz to nie ma mowy o rozwoju tej produkcji. Akcyza na biopaliwa i biokomponenty skutecznie zabiła renek biopaliw płynnych.

Zobacz najnowsze artykuły
Fot. TonyV3112/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Czy elektrownia atomowa zniszczy bałtycki ekosystem?
Wegańskie posiłki w szpitalach
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia
Fot. RealityImages/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Koty zabijają oszałamiającą liczbę gatunków na całym świecie
Fot. chayanuphol/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Dlaczego warto postawić na cyrkularność?
Innovation AG Sokół 4x4, fot. materiały prasowe
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Elektryka zrobisz sobie sam! I to dzięki polskiej technologii
Fot. Otwarte Klatki
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Hodowca lisów skazany - to pierwszy taki wyrok w historii
Fot. Love Silhouette/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Inwazja na Ukrainę „podsyciła boom na czystą energię”
Fot. Yurchanka Siarhei/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Wiemy gdzie powstaną pierwsze małe elektrownie jądrowe w Polsce