Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia

Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia

W szpitalu najważniejsza jest jakość leczenia, a nie – jedzenia, ale to właśnie zdrowa i zbilansowana jest jednym z elementów pozwalających szybciej wrócić do zdrowia. Dieta wegańska, która opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, jest obecnie coraz częściej wybieranym modelem żywieniowym. Powodów jej stosowania jest wiele. To przede wszystkim aspekty zdrowotne, etyczne i środowiskowe. Niestety w polskich szpitalach jednak dostęp do wegańskich posiłków jest utrudniony, czasami wręcz niemożliwy. Dlatego rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją na rzecz wprowadzenia wegańskich opcji posiłków w szpitalach do Minister Zdrowia.

Wegańskie posiłki w szpitalach

fot. golfza.357/Shuttersock
W polskich szpitalach dieta wegańska jest różnie postrzegana, a możliwość wyboru wegańskich posiłków nie jest standardem. Na przestrzeni lat podejście do diet bezmięsnych zmienia się na lepsze, choć nadal w niektórych miejscach pracownicy nawet nie słyszeli o diecie wegańskiej.

O ile diety bezmleczna czy wegetariańska (bez mięsa) zwykle są dostępne w placówkach, o tyle dieta całkowicie roślinna niestety nadal jest rzadkością.

Trudno wskazać konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy. Mogą tu odgrywać rolę powszechne błędne przekonania dotyczące diety wegańskiej, jak np. to, że jest droższa od tradycyjnej albo niepełnowartościowa. Brak przepisów regulujących zasady żywienia w szpitalach na pewno nie pomaga w poprawie tej sytuacji. Dlatego Fundacja Viva! Uruchomiła petycję na rzecz wprowadzenia wegańskich opcji posiłków w szpitalach!

Powołując się na światowe autorytety w dziedzinie dietetyki (m.in. Amerykańską Akademię Żywienia i Dietetyki, Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne i Stowarzyszenie Dietetyków Kanady), autorzy petycji zwracają uwagę, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie (w tym wegańskie) mogą zapewniać korzyści zdrowotne, zapobiegając niektórym chorobom i ułatwiając ich leczenie. Wegetarianie i weganie są mniej narażeni na niektóre schorzenia, w tym chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, niektóre rodzaje nowotworów i otyłość.

Za granicą są już szpitale, które wprowadzają menu roślinne jako opcje pierwszego wyboru, aby jeszcze lepiej dbać o zdrowie swoich pacjentów. Przykładowo w Nowym Jorku wprowadzono roślinne posiłki jako domyślną opcję dla pacjentów szpitali publicznych NYC Health + Hospitals, przy czym menu nieroślinne nadal jest dostępne i oferowane zgodnie z zaleconą dietą pacjentów.

Autorzy petycji podkreślają, że zapewnienie posiłków roślinnych może skutecznie pomóc w walce z chorobami przewlekłymi, a także zachęcić pacjentów hospitalizowanych do przyjęcia zdrowych nawyków żywieniowych i poprawy zrównoważonego rozwoju systemów żywnościowych. Pod petycją podpisało się już ponad 2 tys. osób, a sama inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem.

Link do petycji:https://www.zostanwege.pl/petycja-na-rzecz-wprowadzenia-weganskich-opcji-posilkow-w-szpitalach/

Ekologia.pl (JSz)
4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments