Naukowcy stworzyli złotą sałatę. Pozostaje pytanie - po co? - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Naukowcy stworzyli złotą sałatę. Pozostaje pytanie – po co?

Naukowcy stworzyli złotą sałatę. Pozostaje pytanie – po co?

Naukowcy stworzyli niezwykłą „złotą sałatę”, która może stać się prawdziwym superfoodem przyszłości. Dzięki genetycznym modyfikacjom sałata ta zawiera znacznie więcej beta-karotenu, czyli związku przekształcającego się w organizmie w witaminę A – kluczowy składnik wpływający na nasz wzrok, odporność, a także rozwój i wzrost.

Super złota sałata jest bogatsza w witaminę A

Super złota sałata jest bogatsza w witaminę A, źródło: https://www.upv.es/noticias-upv/noticia-14794-superlechugas-en.html

Odkrycia dokonano na Politechnice Walenckiej (UPV) w Hiszpanii, gdzie zespół naukowców, kierowany przez Manuela Rodrígueza Concepcióna, po raz pierwszy z sukcesem podniósł poziom beta-karotenu w sałacie, nie zakłócając przy tym naturalnych procesów fotosyntezy. Zwykle beta-karoten znajduje się w chloroplastach, „zielonych panelach słonecznych” komórek roślinnych, ale jego nadmiar mógłby być szkodliwy. Aby tego uniknąć, badacze wpadli na sprytne rozwiązanie: przenieśli część beta-karotenu do cytozolu – płynnej części komórki, omijając delikatne procesy fotosyntezy.

Dzięki zastosowaniu technik biotechnologicznych i intensywnego oświetlenia, naukowcy przekształcili część chloroplastów w chromoplasty, które działają jak „magazyny” dla dodatkowego beta-karotenu. Co więcej, światło zwiększyło ilość plastoglobul, małych struktur przechowujących tłuszcz, co dodatkowo poprawiło biodostępność składnika.

Efekt? Sałata zyskała złocisty odcień i stała się naturalnym źródłem witaminy A, bez potrzeby sięgania po marchewki czy dynie. Ta innowacyjna metoda może nie tylko poprawić dietę konsumentów, ale także pomóc w walce z globalnym niedoborem mikroelementów. Według badań z 2023 roku, problem niedoboru witaminy A dotyka setki milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kseroftalmia czy nawet śmierć.

Badania zostały opublikowane w Plant Journal.

Bibliografia
  1. Morelli L, Perez-Colao P, Reig-Lopez D, Di X, Llorente B, Rodriguez-Concepcion M. Boosting pro-vitamin A content and bioaccessibility in leaves by combining engineered biosynthesis and storage pathways with high-light treatments. Plant J. 2024. DOI: https://doi.org/10.1111/tpj.16964;
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments