Nie uwierzysz, co się stanie z wodą w plastikowej butelce wystawionej na słońce
Często kupujemy wodę w plastikowych butelkach, szczególnie w czasie letnich upałów i podróży. Najnowsze badania potwierdzają, że promieniowanie UV ma zdolność rozrywania wiązań chemicznych w tworzywach sztucznych. Powoduje to szybki rozkład plastiku, w wyniku czego w wodzie mogą pojawić się szkodliwe dla zdrowia substancje.
Woda butelkowana nie traci na popularności, szczególnie w sezonie letnich upałów. Jest to rozwiązanie dla wielu konsumentów wygodne, jednak okazuje się, że spożywanie wody zakupionej w plastikowych butelkach może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Nie mamy pewności, jak woda była przechowywana, zanim trafiła na sklepową półkę, a po zakupie nieraz zostawiamy napoje na słońcu i w nagrzanych samochodach. Z najnowszego badania opublikowanego w Eco-Environment & Health wynika, że istnieje potencjalne zagrożenie związane z uwalnianiem lotnych związków organicznych z plastikowych butelek na wodę po wystawieniu ich na działanie promieni słonecznych.
W badaniu przeanalizowano LZO uwalniane z sześciu rodzajów plastikowych butelek na wodę poddanych działaniu promieni UV-A i światła słonecznego. Wyniki wykazały, że wszystkie testowane butelki wydzielały złożoną mieszaninę alkanów, alkenów, alkoholi, aldehydów i kwasów, przy czym występowały znaczne różnice w składzie i stężeniu LZO w butelkach. W szczególności zidentyfikowano wysoce toksyczne LZO, w tym substancje rakotwórcze, takie jak n-heksadekan, co uwydatnia poważne ryzyko dla zdrowia.
„Nasze odkrycia dostarczają przekonujących dowodów na to, że plastikowe butelki wystawione na działanie promieni słonecznych mogą uwalniać toksyczne związki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Konsumenci muszą być świadomi tych zagrożeń, szczególnie w środowiskach, w których woda butelkowana jest wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych.” – alarmuje główny autor badania Dr Huase Ou.
Badanie to nie tylko rzuca światło na stabilność chemiczną butelek z politereftalanu etylenu (PET), ale także niesie ze sobą istotne implikacje dla przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Zrozumienie warunków, w jakich uwalniane są LZO, może pomóc w ulepszeniu praktyk produkcyjnych i wyborze materiałów na pojemniki na wodę butelkowaną. Ponadto podkreśla potrzebę zwiększenia świadomości konsumentów i bardziej rygorystycznych przepisów branżowych w celu ograniczenia narażenia na te potencjalnie szkodliwe związki.
Ekologia.pl (JSz)
- Ruijuan Liu, Zhianqi Liao, Jing Zheng, Xinni Wu, Zongyi Tan, Huase Ou ; "Characterizing the photodegradation-induced release of volatile organic compounds from bottled water containers"; https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772985024000061?via%3Dihub; 19-07-2024;




