Ślepowron rzadki gatunek czapli. Skąd nazwa ślepowron? Migracje
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Polscy naukowcy odkrywają tajemnice ślepowronów

Polscy naukowcy odkrywają tajemnice ślepowronów

Ślepowron w naturalnym środowisku. By Artur Mikołajewski (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons
Ślepowron w naturalnym środowisku. By Artur Mikołajewski (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Ślepowron to ptak wędrowny. W Polsce obecny od marca i kwietnia do października. Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie zbadali sposób migracji tego z najrzadszych gatunków czapli, a o swoich odkryciach poinformowali na łamach czasopisma „Journal of Ornithology”.
Ślepowron to ptak tajemniczy − w dzień woli ukrywać się w gęstych zaroślach, które najchętniej opuszcza po zmroku. To właśnie nocne życie zadecydowało o nazwie ptaka. Ludzie widząc drzemiącego ślepowrona ukrytego wśród roślinności w ciągu dnia, uznali go za „ślepego”. A drugi człon jego nazwy pochodzi od tego, że jego śpiew przypomina krakanie wrony.

Ślepowron jest tez bardzo rzadkim gatunkiem czapli – cała jego populacja liczy w Polsce niecałe 900 par. Jedyne stałe miejsca gniazdowania w Polsce znajdują się w okolicach Oświęcimia i Skoczowa – to jedno z najbardziej wysuniętych legowisk tego gatunku w północnej części Europy.

Dr Mateusz Ledwoń z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie wraz z dr Jackiem Betleją z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od 2012 roku badał migracje tego gatunku. Naukowcy schwytali trzy dorosłe ślepowrony w Brzeszczach (woj. małopolskie). Każdego z ptaków zaopatrzono w nadajnik GPS/GSM polskiej firmy – Ecotone.

„Urządzenia te są miniaturowe i stanowią nieco ponad 3 proc. masy ciała ptaków, dlatego nie były dla nich uciążliwe” − powiedział PAP dr Mateusz Ledwoń z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, jeden z autorów publikacji.

Nadajniki co kilka godzin wysyłały do serwera informację o lokalizacji ptaka. „Badania pokazały, że ślepowrony podczas wędrówki na zimowiska lecą tylko w nocy, z prędkością około 50 km/h. Za dnia, w przerwach między nocnymi lotami, ślepowrony odpoczywały. Podczas jednej nocy ptaki pokonywały bez odpoczynku do kilkuset kilometrów” – opowiada dr Ledwoń.

Jednak największym zaskoczeniem dla naukowców było odkrycie, że ślepowrony wędrują całkiem odmiennie niż ich bliska „kuzynka” – czapla purpurowa, która całą trasę na zimowiska (ponad 4000 km) pokonuje w ciągu 5-7 dni. Ślepowrony natomiast podczas wędrówki stosują technikę „żabich skoków” – po kilkudniowych przelotach robiły bowiem długie odpoczynki trwające po około dwa tygodnie. Następnie podejmowały dalszą wędrówkę. Ślepowrony z kolonii w Polsce muszą pokonać ponad 4000 kilometrów, by dotrzeć na zimowiska w Sahelu w środkowej Afryce.

„Nasze ślepowrony odpoczywały w środkowych Włoszech, na Korsyce, Sardynii i w Algierii. Wstępne dane wskazują, że wędrówka na zimowiska zajmuje temu gatunkowi ptaków około dwa miesiące” – dodaje ornitolog. Naukowcy uważają, że te wyniki to tylko wstęp do dalszych badań.

W skład zespołu badającego wędrówki polskich ślepowronów wchodzi również dr Jacek Betleja z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który jest współautorem artykułu w „Journal of Ornithology”.

4.6/5 - (14 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo cenne badania:)

Wczoraj (02.02.2019) nad brzegiem Wełny k. Wągrowca, w m. Ostrowo Młyn widzieliśmy 2 ślepowrony i jedną czaplę białą. Z całą pewnością nie ma mowy o żadnej pomyłce.

ALE OD CZEGO ZALEŻY ILOŚĆ PIÓR NA GŁOWIE ŚLEPEGO.BO ZROBIŁEM ZDJĘCIE ŚLEPEGO Z JEDNYM PIÓRKIEM.