Polska Koalicja Klimatyczna wprowadziła opinię publiczną w błąd
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polska Koalicja Klimatyczna wprowadziła opinię publiczną w błąd

Polska Koalicja Klimatyczna wprowadziła opinię publiczną w błąd

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zaprzecza, że „obala” „Raport 2030” Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, jak podała w komunikacie prasowym  19 listopada Polska Koalicja Klimatyczna. Jej działania podkopują zaufanie do argumentów polskiego rządu w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego.

Instytut poddał szczegółowej analizie „Raport 2030” i dopatrzył się niedoskonałości w podjętej w nim ocenie wpływu proponowanych regulacji UE w zakresie wprowadzania strategii rozwoju energetyki wolnej od emisji CO2 na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nie oznacza to jednak „obalenia” przez Instytut raportu Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, lecz jedynie zwrócenie uwagi na pojawiające się w niektórych miejscach „Raportu 2030” uchybienia, które też mogą być dyskusyjne.

O „obalaniu” „Raportu 2030” nie można też mówić w świetle wyrażenia przez Instytut całkowicie pozytywnej oceny końcowych rekomendacji PKEE zawartych w Raporcie.

Jedna z uwag krytycznych zawartych w analizie Instytutu odnosi się do ograniczenia się w „Raporcie 2030” do rozpatrzenia jednego tylko efektu pakietu klimatyczno – energetycznego, a mianowicie efektu dla sektora energetycznego. Realizacja celów pakietu w innych sektorach gospodarki może dać inne skutki, o czym jest mowa w analizie Instytutu, a skutki te będą większe niż tylko w jednym elemencie poddanym analizie w „Raporcie 2030”.

Celem analizy sporządzonej przez Instytut nie było jednak szacowanie tych skutków. Według Instytutu – tego rodzaju uchybienie nie może stanowić podstawy do stwierdzenia, że raport PKEE jest niekompletny.

Instytut jednoznacznie stwierdza, że sposób prowadzenia analiz i obliczeń modelowych w „Raporcie 2030” jest poprawny, a zastrzeżenia odnoszą się jedynie do niektórych założeń.

„Raport 2030” uwypukla negatywne skutki pakietu (wysokie koszty gospodarcze i społeczne), na co – wg Instytutu – należy patrzeć z perspektywy nagromadzonych przez lata i nadal nierozwiązanych problemów sektora paliwowo – energetycznego.

Podstawowym celem opracowania przez Instytut analizy „Raportu 2030” było wskazanie polskiemu rządowi ewentualnych słabych stron Raportu, po to, by w negocjacjach Rząd RP mógł oprzeć się na wszechstronnie zanalizowanych i rzetelnych założeniach oraz wnioskach. Instytut podkreśla, że jego celem nie było w żadnym razie przeciwstawianie się stanowisku negocjacyjnemu Polski w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego, które to stanowisko Instytut w pełni popiera.

Źródło: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments