Roślinna rewolucja w Polsce! Rynek wart już ponad miliard złotych!
Roślinne zamienniki nabiału stanowią już ponad połowę rynku produktów roślinnych w Polsce, który w 2023 roku osiągnął wartość 1,08 miliarda złotych – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Wśród roślinnych produktów mlecznych najpopularniejsze są napoje roślinne i alternatywy dla jogurtów.
Wartość rynku roślinnego w Polsce
Raport, zatytułowany „Branża Żywności Roślinnej w Polsce 2024 – dane, szanse i wyzwania”, stanowi nie tylko analizę obecnego stanu rynku, ale również przybliża potrzeby przedsiębiorców oraz perspektywy rozwoju sektora.
Z raportu wynika, że wartość detaliczna rynku produktów roślinnych wzrosła o 19% w ciągu ostatnich dwóch lat. Roślinne zamienniki nabiału dominują w tej kategorii, osiągając wartość 657,3 mln zł. Największy udział mają napoje roślinne, które stanowią ponad 45% sprzedaży detalicznej w branży, z marką Alpro jako liderem z udziałem rynkowym na poziomie 32,6%.
Branża liczy na wsparcie państwa
Dalszy rozwój sektora wymaga współpracy między firmami, stąd powołanie Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej, który działa na rzecz wspólnego rozwoju, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Raport wskazuje na potrzebę wprowadzenia rządowych działań wspierających zrównoważony system żywnościowy, w tym utworzenia odrębnej klasy PKD dla produktów roślinnych oraz obniżenia stawki VAT na te produkty do poziomu obowiązującego dla produktów mięsnych i nabiału.
Naszym celem jest, by państwo zaczęło inwestować środki publiczne w uprawę roślinnych źródeł białka z przeznaczeniem na żywność dla ludzi (a nie tylko pasze), rozwinęło system dofinansowań innowacji tego sektora czy opracowało kompleksową strategię dotyczącą polskiej produkcji roślinnej. – czytamy w raporcie.
Produkty roślinne doskonale wpisują się w koncepcję diety planetarnej, opracowanej przez komisję EAT-Lancet, która promuje ograniczenie spożycia mięsa i cukru oraz zwiększenie udziału warzyw, owoców i roślin strączkowych. Ponieważ produkcja żywności odpowiada za znaczną część emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie spożycia produktów zwierzęcych na rzecz roślinnych może mieć istotny wpływ na ochronę klimatu.