Wtorek 18.09.2018

Sroka złodziejka? Naukowcy udowodnili, że sroki nie kradną

Informacje o tym, że sroki kradną biżuterię, można włożyć między bajki. Sroki nie kradną „świecidełek”, a do błyszczących przedmiotów podchodzą bardzo nieufnie.


Panuje powszechne przekonanie, że sroki kradną błyszczące przedmioty – w kulturze aż roi się od opowieści o srokach-złodziejkach znoszących do gniazda klejnoty. Pogląd ten, związany z europejskim folklorem, postanowili sprawdzić psychologowie z Centre for Research in Animal Behaviour na brytyjskim University of Exeter.
Badaniem objęto dwie grupy przedmiotów. Jedną stanowiły błyszczące śruby, pierścionki, kawałki folii aluminiowej, w drugiej znalazły się te same przedmioty, ale pomalowane matową, niebieską farbą. Obok każdej z tych kupki przedmiotów naukowcy umieścili lubiane przez sroki orzechy. I co się okazało?  W trakcie 64 podejść do jedzenia sroki ignorowały przedmioty srebrne jak i matowe. Badacze zauważyli, że ptaki tak naprawdę boją tego typu przedmiotów, uznające jest za potencjalnie niebezpieczne.

„Nie znaleźliśmy dowodów na bezwarunkowy pociąg do błyszczących przedmiotów. Wręcz przeciwnie, wszystkie przedmioty prowokowały u ptaków reakcje wskazujące na neofobię, strach przed tym, co nowe” – wyjaśnia główna autorka badania, dr Toni Shephard.

„Narosłe wokół tego legendy są więc jedynie wynikiem kulturowego uogólnienia i anegdot” – konkluduje Shephard.
Ekologia.pl

Bibliografia

‘The thieving magpie’? No evidence for attraction to shiny objects (Animal Cognition, sierpień 2014)

Ocena (1.4) Oceń: