Czy Irlandzcy rolnicy będą zmuszeni do uboju krów, by osiągnąć cele klimatyczne? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Czy Irlandzcy rolnicy będą zmuszeni do uboju krów, by osiągnąć cele klimatyczne?

Czy Irlandzcy rolnicy będą zmuszeni do uboju krów, by osiągnąć cele klimatyczne?

Irlandia ma 7,3 miliona sztuk bydła, co znacznie przewyższa liczebnie populację ludzi. Rolnictwo zdominowało gospodarkę i ukształtowało wizję Irlandii, która wciąż zachwyca odwiedzających. Jednak krowy symbolizują teraz coś innego: dylemat kryzysu klimatycznego.

Fot. William Edge/Shutterstock

Fot. William Edge/Shutterstock

Zamiast ograniczać emisje, Irlandia nadal je zwiększa, a największym wkładem jest rolnictwo. Około 135 000 gospodarstw w Irlandii wytwarza 37,5% emisji krajowych, najwyższy odsetek w Unii Europejskiej, a większość z nich pochodzi z metanu wytwarzanego przez przeżuwacze.

Zgodnie z nowym rządowym planem rolnictwo musi zredukować emisje o 25% do 2030 r. Inne sektory stoją przed jeszcze wyższymi celami – transport musi zmniejszyć emisje o 50%, budynki komercyjne i publiczne o 40%. Jednak najgłośniejsze protesty napłynęły ze strony rolników.

Zmniejszenie emisji o jedną czwartą doprowadzi wiele gospodarstw do bankructwa i może wymusić ubój setek tysięcy krów. „Jesteśmy sfrustrowani” – powiedział Pat McCormack, szef Irlandzkiego Stowarzyszenia Dostawców Mleka. „Bardzo trudno jest to określić ilościowo, ale zwiększą się koszty i zmniejszy się wydajność”.

Rolnicy i ich sojusznicy oskarżyli rząd koalicyjny, w tym Partię Zielonych, o robienie kozłów ofiarnych z wiejskich obszarów Irlandii i nie pozostawianie rolnikom innego wyjścia, jak wybijanie stad.

Do niedawna rząd zachęcał hodowców bydła mlecznego do ekspansji, aby wykorzystać koniec unijnych kwot mlecznych. Rolnicy zainwestowali w nowy sprzęt, a ilość bydła mlecznego w ciągu ostatniej dekady wzrosła prawie o połowę. Irlandzkie masło, ser i inne produkty – w 90% jest eksportowane – wypełniają półki supermarketów na całym świecie.

Tim Cullinan, lider Irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA), powiedział: „To potencjalnie niszczycielski cios dla irlandzkiego rolnictwa i gospodarki wiejskiej”.

Według The Guardian rolnicy liczą na proponowane zmiany w obliczaniu emisji metanu, nowe technologie i inne środki, aby zrekompensować potrzebę zmniejszenia liczby krów.

John Sweeney, ekspert ds. klimatu z Uniwersytetu Maynooth, jest sceptyczny. „Tylko zmniejszenie liczby bydła pomoże osiągnąć cele w krótkim okresie”. Sweeney szacuje, że do 2030 r. Irlandia będzie musiała zmniejszyć pogłowie bydła o 1 milion.

„Używanie emocjonalnych słów, takich jak „ubój”, jest bezużyteczne i rozpala proces, którym można zarządzać w bardziej stopniowy sposób” – powiedział.

W porównaniu z innymi sektorami rolnicy mają lekko – dodał Sweeney. „Rolnictwo otrzymało bardzo hojny pułap emisji, w dużej mierze dzięki potężnemu lobby”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Angela Symons & Thomas Blade; "Irish farmers could be forced to kill livestock to meet climate targets, say industry experts"; theguardian.com; 2022-09-01;
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wystarczy nie rozmnażać.
Do 2030 jest jeszcze ponad 7 lat