Czy ludzki mocz zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy ludzki mocz zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe?

Czy ludzki mocz zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe?

Francuscy naukowcy sądzą, że mogli znaleźć wyjątkową naturalną alternatywę dla nawozów chemicznych. Ich odkrycie zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i pomaga wyżywić rosnącą globalną populację, a wszystko to dzięki nieoczekiwanemu składnikowi – ludzkiemu moczowi.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Ludzki mocz może wydawać się prymitywnym sposobem nawożenia roślin w erze rolnictwa przemysłowego. Jednak szukając sposobów na zmniejszenie uzależnienia od chemikaliów i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, naukowcy coraz częściej patrzą w kierunku „siusiu”. Nabiera to znaczenia w czasie wojny w Ukrainie, która przyczyniła się do drastycznego wzrostu cen nawozów.

Rośliny potrzebują składników odżywczych – azotu, fosforu i potasu. My te składniki przyjmujemy wraz z pożywieniem, zanim „wydalamy je, głównie z moczem” – powiedział Esculier, który prowadzi program badawczy OCAPI we Francji, zajmując się systemami żywnościowymi i gospodarką odpadami ludzkimi.

Nawozy wykorzystujące syntetyczny azot, używane od około stu lat, pomogły zwiększyć plony i produkcję rolną. Ale gdy są używane w dużych ilościach, przedostają się do systemów rzecznych i innych dróg wodnych, przyczyniając się do eutrofizacji, co ma zabójczy wpływ na organizmy wodne. Nawozy chemiczne powodują również emisje podtlenku azotu będącego gazem cieplarnianym.

Ale zanieczyszczenia nie pochodzą tylko bezpośrednio z pól. „Współczesne praktyki sanitarne stanowią jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia substancjami odżywczymi” – powiedziała Julia Cavicchi z amerykańskiego Rich Earth Institute, dodając, że mocz jest odpowiedzialny za około 80 procent azotu znajdującego się w ściekach i ponad połowę fosforu.

„Ponieważ produkcja syntetycznego azotu jest znaczącym źródłem gazów cieplarnianych, a fosfor jest ograniczonym i nieodnawialnym zasobem, systemy separacji moczu oferują długoterminowy, odporny model gospodarki odpadami ludzkimi i produkcji rolnej” – dodała Cavicchi.

Mocz to bogaty zasób, z którego mogłyby skorzystać firmy z branży rolniczej. Pod warunkiem, że powstanie infrastruktura do odprowadzania i zbierania moczu.

Taki pilotażowy program rozpoczął się w Szwecji na początku lat 90. w wybranych ekowioskach. Obecnie realizowane są projekty w Szwajcarii, Niemczech, USA, RPA, Etiopii, Indiach, Meksyku i Francji.

Fabien Gandossi, właściciel restauracji 211 w Paryżu, wyposażył swój lokal w model toalety, który zbiera mocz. „Mamy raczej pozytywne opinie, ludzie są trochę zaskoczeni, ale (..) widzą niewielką różnicę w porównaniu z tradycyjnym systemem” – mówi.

Czy ludzie są gotowi do spożywania pokarmów nawożonych moczem? Istnieją różnice w nastawieniu w krajach, w których testowano nawozy na bazie moczu. Wskaźnik akceptacji jest bardzo wysoki w Chinach, Francji i Ugandzie, ale niski w Portugalii i Jordanii.

Na razie jest to bardzo droga technologia, ale naukowcy uważają, że mocz to przyszłość naturalnych nawozów.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. AFP; "Can pee help feed the world?"; france24.com; 2022-05-04;
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo dobre rozwiązanie.Obecny system zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych to zbrodnia dla środowiska.Jest totalna nieodpowiedzialnością używać uzdatniona wodę do spłukiwania toalet.Separacja moczu to doskonały projekt.Ścieki podobnie jak wytwarzanie energii powinny być lokalnie przetwarzane i odzyskana woda i surowce ponownie wykorzystane