Marnowanie żywności. Jak ograniczyć marnowanie jedzenia?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Duńska walka z marnotrawieniem żywności

Duńska walka z marnotrawieniem żywności

pixabay.com
pixabay.com

Duńczycy są mistrzami w redukowaniu marnotrawstwa żywności. Już w pierwszej połowie tej dekady udało im się zmniejszyć skalę odpadów spożywczych o jedną czwartą, co daje równowartość 4,4 mld koron! Jak oni to robią?
Mieszkańcy Danii o oszczędne eksploatowanie zasobów jedzenia pieczołowicie dbają na co dzień. To od nich wyszedł nowoczesny projekt WeFood, którego celem jest utylizacja jedzenia, a także pomysł na sklepy spożywcze oferujące żywność z krótką datą ważności. W Danii narodził się również serwis Too-Good-To-Go, który umożliwia restauracjom sprzedaż jedzenia, które nie zeszło w ciągu dnia.

Stanowcza postawa duńskich klientów w kwestii ograniczenia marnotrawstwa żywieniowego spowodowała, że miejscowe supermarkety  zrezygnowały z  tzw. „wielopakowych” akcji marketingowych. Dzięki temu kupujący nie nabywają towarów, których nie potrzebują. Większe restauracje z kolei uruchomiły program REFOOD, oferując swoim klientom komfortowo zapakowane jedzenie na wynos.

Na przykładzie Danii widać, że o redukcji marnotrawienia żywności w dużej mierze decyduje postawa ogółu społeczeństwa. Jeżeli ludzie wyrabiają w sobie nawyk racjonalnych zakupów oraz efektywnego użytkowania posiadanego jedzenia, wyrzucanie i marnowanie żywności zaczyna być postrzegane jako postawa wbrew obyczajom, a nawet jako pewnego rodzaju tabu.

Czy przykład z Duńczyków zaczniemy brać i my?

Alicja Chrząszcz,
Źródło: www.miasto2077.pl
Źródło zdjęcia: www.pixaby.com
4.9/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments