Europejskie Dni Ptaków – wędruj i poznawaj ptaki
W najbliższy weekend obchodzimy Europejskie Dni Ptaków (EDP). Organizatorem Europejskich Dni Ptaków jest federacja BirdLife International, której polskim partnerem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W trakcie pierwszego październikowego weekendu obserwatorzy mogą poznać różnorodność ptaków, bogactwo ich gatunków, ich głosów, kolorów, zajmowanych siedlisk, a także zagrożeń, z którymi muszą się zmierzyć podczas jesiennych migracji.
Okazją do tego będzie ponad 125 wydarzeń organizowanych przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa ochrony Ptaków.
„W czasie tegorocznych Europejskich Dni Ptaków nasi wolontariusze zorganizowali wiele różnorodnych wydarzeń. W Krakowie można wybrać się na wycieczkę rowerową, na Mierzei Wiślanej na – cieszący się dużą popularnością – V Ptasi Piknik, w czasie którego organizowane są warsztaty, odłowy i obrączkowanie ptaków, opowieści o przyrodzie, konkursy z nagrodami i ognisko z poczęstunkiem. W Warszawie spacery odbędą się w kilku parkach miejskich, m.in. w Łazienkach i Parku Skaryszewskim, chętni mogą wybrać się także do rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”. Jeden z naszych wolontariuszy zaprosił nawet na wspólną wyprawę łódką po jeziorze Kromszewickim i ognisko” – mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Podczas wspólnych wycieczek ornitologicznych i obserwacji indywidualnych ptaki będą liczone, a zebrane dane zostaną przekazane do Holandii, która jest tegorocznym koordynatorem EDP. Wstępne wyniki ptasich obserwacji poznamy już w poniedziałek, 5 października br.
Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw. Żuraw to wysoki i majestatyczny ptak, z długimi nogami i długą szyją. Znany ze swojego charakterystycznego tańca, który wykonują nie tylko w parach w czasie godów, ale także w większych grupach na zlotowiskach. Żurawie chodzą wówczas kłaniając się i kiwając, wykonują piruety i podskakują. Charakterystyczny jest także ich głośny, niosący się daleko głos zwany klangorem. Żurawie gniazdują w podmokłych lasach i na torfowiskach, a zimują na płytkich mokradłach w Afryce i południowo wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w dużych stadach.
W Polsce gniazduje regularnie na niżu, najliczniej w północnej części kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). W ostatnich dekadach żuraw zwiększył liczebność, rozprzestrzenił się także na południu i południowym wschodzie kraju. Coraz częściej notowane są przypadki zimowania żurawi w Europie, także w Polsce. – informuje OTOP.