Greenpeace na dachu Ministerstwa Rolnictwa
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace na dachu Ministerstwa Rolnictwa

Greenpeace na dachu Ministerstwa Rolnictwa

Aktywiści wieszaja transparent na gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Fot. Greenpeace
Aktywiści wieszaja transparent na gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Fot. Greenpeace

Kilkunastu aktywistów Greenpeace z Polski, Węgier, Niemiec i Szwajcarii wspięło się wczoraj na budynek Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie, rozwieszając olbrzymi transparent z hasłem „ZAKAZAĆ UPRAW GMO”. Domagali się w ten sposób się od Ministra Rolnictwa zakazu upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 firmy Monsanto na terenie naszego kraju.

Organizacja Greenpeace zwraca uwagę, że w wielu miejscach Polski w sposób niekontrolowany wysiewa się genetycznie modyfikowaną kukurydzę. W ubiegłym roku w  Polsce znajdowało się już 3000 ha pól obsianych GMO. Co prawda MON 810 jest jedyną odmianą kukurydzy dopuszczoną do wysiewu na terenie Unii Europejskiej, ale w Polsce obowiązuje zakaz handlu nasionami roślin modyfikowanych genetycznie. Zdaniem Greenpeace, rolnicy wykorzystują tę lukę prawną, kupując nasiona za granicą, po czym wysiewając je na terenie naszego kraju. W tej sytuacji nie ma możliwości monitorowania upraw transgenicznych.

„Ustawa o GMO jest przygotowywana już od kliku lat. Niestety nie zapobiegnie ona wysiewaniu modyfikowanej kukurydzy na polskich polach. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu upraw kukurydzy MON 810 w Polsce. Nasz kraj musi pozostać wolny od GMO. W tej chwili jesteśmy postrzegani jako producent zdrowej żywności, a skażenie naszych produktów przez zmodyfikowane rośliny odbierze nam tę markę” – mówi Łukasz Supergan, Koordynator Kampanii STOP GMO w Greenpeace Polska.

Po wczorajszej akcji wiceminister Zalewski zapewnił, że w ciągu miesiąca spotka się z przedstawicielami Greenpeace i przedyskutuje prawne aspekty możliwości wprowadzenia zakazu. Ministrowi zostanie przekazana Biała Księga GMO, w której organizacja zgromadziła dowody na zagrożenia dla zdrowia, środowiska i rolnictwa ze strony upraw roślin modyfikowanych.

Do tej pory sześć krajów unijnych (Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry) wprowadziło na swoich terenach całkowity zakaz uprawy tej odmiany kukurydzy. Powstrzymało to skutecznie ekspansję GMO w tych krajach.

Źródło: Greenpeace
4.7/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments