2-mce aresztu dla aktywistów Greenpeace. Greenpeace w więzieniu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace:Aktywiści Greenpeace spędzą 2 miesiące w więzieniu

Greenpeace:Aktywiści Greenpeace spędzą 2 miesiące w więzieniu

Członkowie załogi statku Greenpeace Arctic Sunrise z banerem „Save The Arctic”, © Greenpeace
Członkowie załogi statku Greenpeace Arctic Sunrise z banerem „Save The Arctic”, © Greenpeace

Aktywiści Greenpeace, którzy w ubiegłą środę, na platformie wiertniczej Gazpromu na Morzu Peczorskim, próbowali przeprowadzić protest przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, spędzą 2 miesiące w rosyjskim więzieniu – poinformowała organizacja Greenpeace.

W sądzie w Murmańsku, zapadają pierwsze wyroki. Już 5-ciu aktywistom Greenpeace sąd przedłużył areszt tymczasowy do 2 miesięcy. Jednym z nich jest Polak, Tomasz Dziemiańczuk z Gdańska. Pozostali aktywiści, którym do tej pory przedłużono areszt to rosyjski fotograf Denis Sinjakow, rzecznik prasowy rosyjskiego Greenpeace Roman Dołgow oraz dwóch członków załogi statku – David John Haussmann z Nowej Zelandii i Paul Douglas Ruzycki z Kanady.

Prawdopodobnie sąd wyda podobne decyzje odnośnie innych zatrzymanych. Wszyscy zatrzymani mają zapewnioną opiekę dyplomatyczną i prawną.

„Władze rosyjskie próbują siłą zmusić do milczenia ludzi, którzy sprzeciwiają się przemysłowi paliwowemu w Arktyce, ale tak jawne zastraszenie się nie uda. Jesteśmy stanowczy i zdeterminowani w ochronie ekosystemu Arktyki i klimatu na ziemi. Apelujemy do wszystkich ludzi w Rosji i na całym świecie o solidarność z naszymi aktywistami w ich prawie do pokojowego protestu” – napisał w reakcji na decyzję sądu, dyrektor generalny Greenpeace International Kumi Naidoo.

W pierwszym kwartale 2014 roku Gazprom planuje rozpoczęcie wydobycia ropy na platformie Prirazłomnaja (na którą próbowali wspiąć się aktywiści Greenpeace). Zdaniem ekologów, ekstremalne warunki pogodowe w tym regionie – niskie temperatury, sztormy, góry lodowe – zwiększają prawdopodobieństwo wypadku i wycieku, a skutki takiej katastrofy w Arktyce będą miały o wiele konsekwencje niż to miało miejsce podczas wypadku na platformie BP w 2010 r. w Zatoce Meksykańskiej. Rosyjscy analitycy z centrum Informatica Riska, ocenili, że gdyby doszło do wycieku na platformie Prirazłomnaja, skażeniu ulegnie 140 tys. km powierzchni morza (obszar wielkoúci Irlandii) i 3 tys. km wybrzeża.

Ekologia.pl
4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments